Świadczenie "Mama 4 plus" popularne również w Szczecinku

Miasto z Wizją / 23.04.2019 / Komentarze
Wnioski o jego przyznanie złożyły do tej pory 42 mieszkanki

„Mama 4 plus” to kolejne świadczenie rodzinne wprowadzone przez obecny rząd. Jest on kolejnym elementem polityki prorodzinnej PiSu po programie „500+”, z którego w ostatnich latach chętnie korzystają rodzice, a który zdecydowanie uszczuplił państwowe zasoby finansowe, co odczuli m.in. zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą płacąc od tego roku sporo wyższe składki. Teraz przyszła pora na wprowadzenie kolejnych świadczeń i wypłaty pieniędzy. Tym razem dla kobiet, które urodziły czworo lub więcej dzieci.

Środki wypłacane kobietom w ramach programu „Mama 4 plus” mają stanowić substytut emerytury, której nie wszystkim matkom udało się wypracować, ponieważ sporą część życia zawodowego spędziły na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, opiekując się swoimi małymi dziećmi. Teraz mogą liczyć na emerytury od państwa.

Program został skonstruowany tak, aby kobiety łącznie miesięcznie miały do swojej dyspozycji 1100 zł. Jeżeli pobierają niższą emeryturę, niż wspomniana kwota, to kwota wypłaconego im świadczenia „Mama 4 plus” będzie wynosiła tyle, aby łącznie pobierane środki pieniężne wynosiły właśnie 1100 zł brutto.

Z programu, który zaczął obowiązywać od 1 marca br. skorzystało w całym kraju dotychczas ponad 50 tys. beneficjentek. Blisko 1/3 z nich pobiera wspomniane świadczenie w pełnej kwocie, a pozostałe mamy czwórki lub więcej dzieci otrzymują tzw. świadczenia uzupełniające.

Okazuje się, że również w naszym mieście nie brakuje pań chcących skorzystać z tego programu, które mogą pochwalić się odchowaniem minimum czwórki dzieci. Jak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w Szczecinku od 1 marca do dnia dzisiejszego wpłynęły łącznie 42 wnioski o przyznanie świadczenia „Mama 4 plus”.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf