"Swój obcy", czyli obraz szczecineckich obcokrajowców

Miasto z Wizją / 28.10.2018 / Komentarze
Wernisaż fotografii Iwony Aleksandrowicz

Iwony Aleksandrowicz oraz jej prac i artystycznego dorobku nie trzeba nikomu przedstawiać. Teraz postanowiła ona zaprosić mieszkańców do udziału w swoim najnowszym projekcie fotograficznym. Projekt pod nazwą „Swój obcy” to – jak opisuje go pomysłodawczyni - obraz cudzoziemców, którzy zdecydowali się osiedlić w Szczecinku i okolicach. Obraz ich codziennego życia, pracy, ulubionych miejsc, problemów i sukcesów.

- Przeprowadzałam się w swoim życiu pięć razy. Zmieniałam miasta i kraje. Za każdym razem zaczynałam życie od nowa, poznawałam nowe miejsca i nowych ludzi. W jednych było łatwiej, w innych gorzej. Czasem trudniej było zaaklimatyzować się w Polsce, w nowym mieście, gdzie społeczność jest potwornie zamknięta na innych, nowych, obcych, niż zagranicą -mówi pani Iwona. - Czasem swoi mogą być bardziej obcy a obcy bardziej swojscy… W ostatnim czasie poznałam paru wspaniałych obcokrajowców, którzy zdecydowali się rozpocząć swoje życie w Szczecinku i okolicach. I to oni zainspirowali mnie do powstania prezentowanego projektu.

Wernisaż fotografii Iwony Aleksandrowicz odbył się w sobotę 27 października wieczorem w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Sala konferencyjne pękała w szwach - mieszkańcy Szczecinka licznie podziwiali najnowszy dorobek naszego artysty - fotografa. Na wernisaż przybyli także ci, których oblicze zostało zarejestrowane na fotografiach. Warto wspomnieć, że projekt "Swój Obcy" otrzymał dotację z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wys. 10 tys. zł w ramach „Programu Społecznik”.

Tekst: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra

Foto: S. Włodarczyk