Szczecinek miastem akademickim? Po trzykroć tak!

Miasto z Wizją / 29.11.2016 / Komentarze
Politechnika Koszalińska otworzyła podwoje nad Trzesieckiem

Dwa miesiące temu gościliśmy u studentów Społecznej Akademii Nauk. Łódzka uczelnia świętowała nad Trzesieckiem swoje 10 urodziny.

Z kolei dziś (wtorek 29.11) w Kronospanie odbyła się uroczystość otwarcia działalności Wydziału Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej, połączona z inauguracją roku akademickiego 2016/2017.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości. Najważniejsi jednak byli studenci I roku. Ogółem wiedzę w Szczecinku zgłębiać będzie 61 żaków studiujących w trybie dziennym - 27 osób i zaocznym - 34 osoby. Warto podkreślić, że studenci uczyć się będą w Szczecinku. Gościnę zapewni im Kronospan.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Później głos zabrał dziekan Wydziału Przemysłu Drzewnego koszalińskiej uczelni prof. Dariusz Tomkiewicz. Przywitał studentów, zebranych gości i zaprezentował ramy działania Wydziału Przemysłu Drzewnego w Szczecinku.

Chwile wzruszenia przeżyli też studenci. Wszystko to z okazji wręczenia im indeksów. W obecności dziekana wydziału uczynił to rektor Politechniki Koszalińskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal.

Były też wystąpienia gospodarzy dzisiejszej uroczystości i zaproszonych gości. Głos zabrał dyrektor firmy Kronospan Krzysztof Aleksandrowicz, burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas oraz starosta szczecinecki Krzysztof Lis.

Dyr. Aleksandrowicz zwracał się przede wszystkim do studentów.

- Pamiętajcie, że zdobyta wiedza to wasz największy kapitał - mówił.

- Ona będzie procentować w przyszłości przez całe wasze zarówno młode jak i dorosłe życie. Da wam pracę, godne zarobki i wielką satysfakcję z wykonywanego zawodu.

Z kolei burmistrz powiedział m.in.: - Witam państwa w Szczecinku, w mieście akademickim. To dla mnie dziś wielka satysfakcja. (…) Ojcem przedsięwzięcia, czyli studiów politechnicznych w Szczecinku jest Peter Kaindl, właściciel Kronospanu. Kiedy usłyszałem od niego, że chciałby w Polsce otworzyć uczelnię, która służyłaby kształceniu kadry inżynierskiej do pracy w przyszłych fabrykach mebli, wówczas pomyślałem, że takiej szansy nie możemy wypuścić z rąk. Mówiłem, że takie kształcenie, na tym poziomie, poziomie akademickim musi być właśnie w Szczecinku. Tutaj gdzie jest największa na świecie fabryka produkująca płytę meblową, tu gdzie powstaje Klaster Meblowy. Tak się też stało. (…) Radni Miasta Szczecinek podjęli uchwałę o pomocy finansowej dla Politechniki Koszalińskiej. Jeszcze w tym roku na jej konto wpłynie kwota 200 tys. zł. W następnych dwóch latach będzie to po 300 tys. zł. Łącznie 800 tys. zł. To pieniądze przeznaczone właśnie na wsparcie tego ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest otwarcie w Szczecinku wydziału zamiejscowego koszaliński uczelni. To pierwszy taki przypadek, gdy samorząd miejski wspiera finansowo uczelnię. Ja jestem jednak przekonany, że to dobrze zainwestowane pieniądze.

Burmistrz zwrócił się też do studentów: - Jestem przekonany, że państwo będziecie dumni z faktu, że studiujecie w Szczecinku - mówił Jerzy Hardie-Douglas. - Korzyść z tego przedsięwzięcia będą też miały fabryki mebli, bo w Szczecinku będą mieć doskonale wykształconą kadrę i to już za 4 lata. Jestem też przekonany, że fabryki mebli zapewnią wam ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Wszystkim państwu życzę wielu sukcesów, czujcie się dobrze w Szczecinku.

Odśpiewanie "Gaudeamus Igitur" oraz wykład inauguracyjny prof. Katarzyny Radeckiej zwieńczyły dzisiejszą uroczystość.