Szczecinek oddał honory Żołnierzom Wyklętym

Miasto z Wizją / 01.03.2019 / Komentarze
Zbigniew Herbert: "ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy w naszym kraju po raz dziewiąty, chcąc poświęcić Im chwilę modlitwy, zadumy, wspomnienia… Na placach, wiecach i cmentarzach oddajmy hołd  bohaterom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza, bohaterom którzy dla idei wolnej i Niepodległej Polski gotowi byli poświęcić to co najcenniejsze, własne życie, często bardzo młode. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, „Wilki”, jak pisał o nich w swoim wierszu Zbigniew Herbert: "ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy." Na szczęście, przynajmniej część słów tego znanego wiersza, możemy uznać za nieaktualne. Dziś nikt już nie milczy, choć być może niektórzy chcieliby, aby było inaczej. Nie milczy historia, nie milczy Polska, nie milczymy my.

Każdego roku starosta Krzysztof Lis zaprasza do uczestnictwa w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zawsze odbywają się one przy tablicy upamiętniającej szczecineckie podziemne antykomunistyczne. Tak też było dzisiaj (1.03).  W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele Związków i Stowarzyszeń Kombatanckich, burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski, burmistrz Barwic Mariusz Kieling, wójt gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, wójt gminy Grzmiąca Patryk Makowski oraz wiceburmistrz Szczecinka Maciej Makselon, a także poszczególni radni wszystkich szczebli samorządu, służby mundurowe, dyrektorzy szkół oraz referatów, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, młodzież szkolna i harcerze.

Asystę honorową sprawował 11 Batalion Ewakuacji Sprzętu w Czarnem, pod dowództwem ppł. Tomasza Lewandowskiego. Patronat honorowy nad uroczystością objęła poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska  Małgorzata Golińska. Słowo Boże wygłosił ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny.

W podniosłość chwili uczestnikom wczuć się pomogła młodzież z ZS nr. 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku. Uczeń  I klasy Technikum Weterynarii – Jakub Drozd wyrecytował wiersz Marii Doroty Pieńkowskiej „Kwatera Ł”, zaś uczennica klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych - Natalia Regulska, wykonała utwór " Niech Się Pani Pomodli" piosenka "Żołnierzy Wyklętych".

Tego dnia uczestnicy uroczystości w sposób szczególny chcieli pamiętać o szczecineckich Żołnierzach Niezłomnych, Marii Sosnowskiej, którą pożegnaliśmy w ubiegłym roku i Kazimierzu Pieńkowskim, który odszedł przed dwoma laty. Oboje w 2014 roku zostali odznaczeni  przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Krzyża Niepodległości. Oboje, zawsze, nie zważając na swój zaawansowany wiek, różnego rodzaju dolegliwości i mroźną aurę uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy uroczystości uczcili Ich pamięć minutą ciszy.

Tekst i foto: Piotr Rozmus - Starostwo Powiatowe