Szczecinek za 157 mln zł

Miasto z Wizją / 21.11.2017 / Komentarze
Rok 2018 - kto zapłaci miastu, za co i na co?

Przyszły rok będzie rekordowym dla miasta pod względem dochodów budżetowych. Do kasy miasta trafi ponad 157 mln zł. To o blisko 90 mln zł więcej niż 12 lat temu - w 2006 roku.

Dochód budżetowy miasta będzie niższy od planowanych wydatków o około 10 mln zł (w 2018 r. miasto planuje wydać 166 566 536 zł). Deficyt budżetowy zostanie pokryty środkami pochodzącymi z wolnych środków.

Kasa miasta zapełni się m.in. z podatków, opłat, wieczystego użytkowania, dzierżawy, najmu, a także ze sprzedaży mienia komunalnego. Miasto otrzyma też pieniądze z zewnątrz, m.in. z subwencji oświatowej oraz dotacji i środków na realizację programu Rodzina 500 Plus.

Mieszkańcy Szczecinka, tak jak wszyscy obywatele RP zapłacą podatki. Najwięcej od nieruchomości. Z tego tytułu w 2018 roku kasa miasta wzbogaci się kwotą 26,75 mln zł. Z kolei z tzw. opłat lokalnych – 5,87 mln zł. Podatek od środków transportowych zasili budżet kwotą 670 tys. zł, a podatek rolny i leśny (razem) - 120 tys. zł. Blisko milionem złotych wzbogacą kasę miasta właściciele sklepów i punktów gastronomicznych handlujących alkoholem. Łącznie z podatków i opłat lokalnych miasto pozyska do swojego budżetu blisko 35 mln zł.

Dochód budżetowy pochodzić będzie również z innych źródeł, m.in. z: podatków i opłat pobieranych przez Urząd Skarbowy - 1,61 mln zł, wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych – 33,88 mln zł oraz prawnych – 1,62 mln zł. Łącznie udział miasta w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa zaplanowano w wys. 35,5 mln zł. To o blisko 3 mln zł więcej niż w tym roku.

Miasto pozyska też środki (dochody) z innych źródeł. Sprzedaż mienia komunalnego w 2018 roku ratusz zaplanował na poziomie 5,5 mln zł (w tym roku - 6,5 mln zł). Z kolei opłaty za wieczyste użytkowanie ustalono na poziomie 970 tys., a wpływy z najmu i dzierżawy - 974 tys. zł.

Do Szczecinka, jak co roku, trafią też tzw. pieniądze znaczone (można je wydać wyłącznie na nakazany przez "darczyńcę" cel), czyli m.in. subwencja oświatowa.

W przyszłym roku Ministerstwo Finansów zaplanowało, że przekaże nam z tego tytułu ponad 28,3 mln zł (subwencja oświatowa + równoważąca). Z kolei dotacje, m.in. na zadania bieżące zlecone, własne, czy finansowane z budżetu Unii Europejskiej zaplanowano na poziomie 46,16 mln zł (o około 6 mln zł więcej niż w tym roku).

Pozostałe dochody miasta oszacowano na kwotę prawie 3,52 mln zł. Złożą się na nią m.in. odsetki od zobowiązań podatkowych i opłat, mandaty nakładane przez Straż Miejską (plan - 40 tys. zł), czy też wpływy z usług i innych opłat – prawie 1,5 mln zł.