Tak obchodziliśmy 40-lecie wyzwolenia Szczecinka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.02.2024 / Komentarze
Spotkania z kombatantami, turnieje sportowe, wystawy i apel poległych

Toczona przez lata dyskusja, czy Szczecinek w lutym 1945 roku wyzwalano czy też zdobywano, odeszła już w zapomnienie. Ostatecznie ustalono, że Szczecinek został zdobyty przez Rosjan 27 lutego, a nie jak wcześniej podawano dzień później. Z tej okazji skasowano nawet ulicę 28-lutego. Teraz jest Warcisława IV.  

Jak dawniej obchodzono rocznicę wyzwolenia Szczecinka? Uroczyście, jak np. w 1985 roku. Z resztek zachowanego do dziś plakatu możemy się dowiedzieć, że obchody 40-lecia powrotu Szczecinka do macierzy rozpoczęły się już 14 lutego seminarium młodzieżowych aktywów szkolnych. Impreza odbyła się w Kawiarni Rycerskiej SzOK.

Później było dużo sportu (i słusznie!), m.in. turnieje piłki siatkowej, badmintona, tenisa stołowego, czy zawody strzeleckie z broni pneumatycznej.

Kalendarz imprez okolicznościowych z okazji 40 rocznicy wyzwolenia Szczecinka był naprawdę bogaty. Obchody zacnej rocznicy zwieńczyły manifestacja antywojenna i apel poległych na cmentarzu komunalnym (28.02 o godz. 15) oraz uroczysta akademia.

Warto dodać, że głównym organizatorem obchodów był Społeczny Komitet Obchodów 40-lecia Powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Twitter