Trwa realizacja największej inwestycji MEC-u

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.08.2018 / Komentarze
Pracowite wakacje Miejskiej Energetyki

Miejska Energetyka Cieplna właściwie każdego roku wykorzystuje ciepłe miesiące i przerwę w okresie grzewczym na dokonanie niezbędnych przeglądów i ewentualnych napraw, ale też aktywnie modernizuje instalacje i realizuje nowe inwestycje. Nie inaczej jest również i tym razem. Prace remontowe oraz nowe przedsięwzięcia ruszyły już w maju. Najistotniejszą tegoroczną inwestycją przeprowadzaną przez MEC jest modernizacja kotłowni KR-I przy ulicy Kołobrzeskiej.

- Unowocześnienie i usprawnienie tego źródła ciepła to największa inwestycja MEC w roku 2018, oparta na modernizacji drugiego kotła WR-10, modernizacji układu hydraulicznego kotłowni oraz układu prądotwórczego. Kocioł, tak jak poprzedni, zostanie zmodernizowany w najnowszej technologii ścian szczelnych, z pełną automatyzacją procesu spalania; ponadto nastąpi wymiana podgrzewacza oraz pokładu rusztu. Przebudowa układu hydraulicznego zawiera rozdział obiegu pomp sieciowych i kotłowych oraz wymianę układu stabilizacji i uzupełniania. Zmodernizowana pompownia została jednocześnie wyposażona w automatyczny agregat prądotwórczy na wypadek awarii systemu zasilania energetycznego – informuje zarząd spółki.

- Powyższa inwestycja wymagała jednak całkowitego wyłączenia ciepłowni z eksploatacji. W związku z powyższym podjęliśmy skuteczne modernizacje układu przesyłowego umożliwiające dostawę ciepłej wody dla mieszkańców zachodniej części miasta z ciepłowni Browarowa przy ulicy Cieślaka. Pierwszy raz całe miasto obsługuje jedna kotłownia. Z satysfakcją informujemy, że udało nam się to skutecznie zrealizować. Jest to dla nas tym bardziej ważne, istotne a nawet przełomowe zadanie. Wiąże się to oczywiście ze znacznie większymi stratami związanymi z przesyłem, jednak dostawa ciepłej wody odbywa się w sposób ciągły, z zachowaniem odpowiednich parametrów co nie powoduje dyskomfortu odbiorców MEC, którzy są dla nas najważniejsi.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki preferencyjnej pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 2,99  mln zł. Koszt całego zadania wynosi natomiast 3,7 mln zł.

 

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk