Tydzień Straży Pożarnej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.10.2018 / Komentarze
Połamane drzewa, wypadki na drogach i zagrożenie czadem

W ubiegłym tygodniu szczecineccy strażacy likwidowali skutki wystąpienia 18 miejscowych zagrożeń. Jak powiedział "Miastu z Wizją" naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Mirosław Śledź, Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza brała też udział w akcji gaszenia 1 pożaru.

We wtorek (23.10) strażacy usuwali skutki wypadku na drodze wojewódzkiej nr 172 (dachował samochód) oraz połamane konary i drzewa. Do takich zdarzeń doszło na drogach: Żółtnica - Gwda Wielka (zatarasowana droga), Luboradza - Parchlino (konar na drodze), Borne Sulinowo - Nadarzyce (samochód osobowy uderzył w drzewo powalone na drogę przez porywisty wiatr) oraz Czarnobór - Godzimierz (konar na drodze). Strażacy monitorowali też powietrze na zawartość tlenku węgla (mieszkanie przy ul. Wodociągowej).

W środę (24.10) JRG podejmowała 6 interwencji. Oprócz pomocy policji i ratownikom medycznym w dostaniu się do mieszkania w Radaczu, wszystkie dotyczyły połamanych drzew. Przy ul. Koszalińskiej drzewo spadło na zaparkowany samochód. Połamane drzewa i konary blokowały drogę w Brzeźnie, w Gwdzie Wielkiej, drogę Wierzchowo - Kusowo i Wielanowo - Nosibądy.

W czwartek (25.10) konar tarasował drogę Parchlino - Gwiazdowo. Z kolei w piątek (26.10) strażacy monitorowali powietrze na zawartość tlenku węgla i zabezpieczyli przed eksplozją piec centralnego ogrzewania - niebezpiecznie było na posesji przy ul. Żurawiej w Szczecinku.

Dzień później (sobota 27.10) JRG pospieszyła z pomocą w ewakuacji pacjenta do karetki pogotowia (Szczecinek ul. Mierosławskiego) oraz usunęła zwisający konar drzewa nad aleją spacerową (Szczecinek, ul. Cieślaka).

W niedzielę (28.10) połamane drzewo zatarasowało drogę w Żarnowie. Z kolei na posesji przy ul. Lipowej w Bornem Sulinowie woda zalała piwnicę.   

- Sezon grzewczy w pełni. Mamy już pierwsze wezwania od mieszkańców, którzy podejrzewają, że w ich mieszkaniach ulatnia się tlenek węgla - mówi mł. kpt. M. Śledź.

- Oczywiście reagujemy na wszelkie zagrożenia. Co roku tlenek węgla przyczynia się do tragedii. Dlatego warto mieć w domu specjalną czujkę. To urządzenie, które zaalarmuje nas w przypadku występowania w powietrzu czadu. Po prostu warto wydać niewielką kwotę na zakup czujki, niepozorne urządzenie może nam uratować życie. Prawdopodobnie czujka zapobiegła tragedii na posesji przy ul. Żurawiej. Podczas badań powietrza stwierdziliśmy tlenek węgla. Wcześniej urządzenie ostrzegało mieszkańców przed takim zagrożeniem.

Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno -informacyjną na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Akcja nosi nazwę "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej:

https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Czujka-na-strazy-Twojego-bezpieczenstwa/idn:36473       

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: deccoria pl

Grafika: Komenda Główna PSP