Uczniowie Gimnazjum nr 1 uczcili pamięć o „Ince”

Miasto z Wizją / 07.05.2016 / Komentarze
Tegoroczne święto szkoły poświęcone zostało Danucie Siedzikównie

Uczniowie i pedagodzy z Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy kolejny raz pokazali, że pamięć o naszej historii i polskich bohaterach, walczących o niepodległe państwo, powinna być należycie upamiętniana i przypominana. Dlatego też w związku ze zbliżającą się 70 rocznicą śmierci Danuty Siedzikówny - „Inki”, placówka zorganizowała cykl spotkań i odczytów, a także projekcję filmu „Ja jedna zginę. Inka 1946”, która będąc młodą sanitariuszką oddała życie w imię narodu polskiego.

- W naszej szkole powstała inicjatywa, związana z wiernym odtworzeniem prawdy o Ince, zachowaniem pamięci o jej czynach oraz kultywowaniem tradycji przez następne pokolenia. Zwieńczeniem tych wydarzeń jest wielkie święto naszej szkoły, w rocznicę ustanowienia wspólnoty Zjednoczonej Europy, które postanowiliśmy w całości poświęcić sylwetce Danuty Siedzikówny, oddając hołd wspólnym europejskim wartościom, w myśl hasła „Europa przeciwko totalitaryzmom” – informuje Beata Ceglarz, dyrektor Gimnazjum nr 1.

Dziś (sobota, 7.05) późnym rankiem w szkolnych murach przy udziale braci uczniowskiej rozpoczęło się święto szkoły, przebiegające właśnie pod hasłem „Europa przeciwko totalitaryzmom. 70-lecie śmierci Danuty Siedzikówny – Inki”. Na terenie placówki zasadzono drzewo pamięci. Młody grab „wyrósł” na tylnym dziedzińcu szkoły. Oficjalne obchody, w których wzięli udział władze placówki, parlamentarzyści, przedstawiciele miejskich instytucji oraz uczniowie, rozpoczęły się od poświecenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej Danuty Siedzikówny. Uroczystego odsłonięcia dokonał gość honorowy – córka najstarszej siostry „Inki”, pani Danuta Ciesielska.

Następnie wszyscy goście, pod eskortą reprezentantów Szwadronu Kawalerii Ziemi Szczecineckiej, przemaszerowali ulicami miasta do muzeum regionalnego, gdzie odbywa się dalsza część spotkania. Tu mieszkańcy mieli okazję wysłuchać wystąpienia pracowników poznańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, którzy przypomnieli słuchaczom m.in. o wydarzeniach sprzed 70-ciu lat. W programie obchodów organizatorzy przewidzieli także koncert zespołu Tonacja, a także pokaz grupy rekonstrukcji historycznej „Gryf”. Dla wszystkich, którzy tego dnia odwiedzą muzeum, udostępniona została także wystawa pod nazwą „Wrogowie Polski Ludowej”. Zwieńczeniem spotkania będzie koncert przebiegający pod nazwą „Niewygodna prawda” w wykonaniu rapera Tadka Polkowskiego. Spotkanie potrwa do godz. 14.00.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra