Uczniowie z Buxtehude gościli w Szczecinku

Miasto z Wizją / 20.05.2018 / Komentarze
To kolejna wymiana młodzieży w Szkole Podstawowej nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego

W dniach od 13 do 18 maja 2018 roku odbyła się wymiana polsko – niemiecka pomiędzy Szkołą Podstawową nr 5 w Zespole Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku   a szkołą Hauptschule Sued Buxtehude.Przez 6 dni jedenaścioro uczniów wraz z opiekunami: p. Agnieszką Polanowską i p. Davidem Cordes przebywało po raz drugi w naszej szkole         i w naszym mieście. Tym razem projekt przebiegał pod hasłem „Śladami polsko – niemieckiej historii”.

Późnym popołudniem 13 maja 2018 roku uczniowie wraz z opiekunami dotarli do  Szczecinka. Na gości z Niemiec czekali polscy uczniowie razem z nauczycielami.

Podczas trwającej 6 dni wymiany uczniowie uczestniczyli  w grach i zabawach integracyjnych, wzięli udział w zorganizowanych dla nich warsztatach szkolnych, lekcjach: techniki, sztuki i sportu. Uczniowie z Niemiec oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 udali się do Fundacji im. St. Karłowskiego w  miejscowości Juchowo. Tam młodzież przekonała się jak ważny jest związek pomiędzy człowiekiem a ekologią.  Uczestnicy wymiany odbyli też wycieczkę rowerową na Mysią Wyspę, zakończoną wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i grą w piłkę.

Dużą atrakcją podczas pobytu była wycieczka do obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Na wszystkich miejsce to wywarło ogromne wrażenie.  Uczniowie  oprowadzili też swoich niemieckich kolegów po mieście Szczecinek, pokazując im najciekawsze miejsca naszej małej ojczyzny.

Pomiędzy nauczycielami i uczniami z obu stron widoczne było zaangażowanie i współpraca. Niemieccy goście mieli okazję poznać system szkolnictwa w Polsce poprzez uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Młodzież spędzała dużo czasu w gronie polskich  kolegów, poznając ich styl życia, tradycje i obyczaje kulturowe. Dla obu stron była to też doskonała okazja do nauki języka obcego.

Lecz wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Ostatni ranek polscy uczestnicy wymiany spędzili,  pomagając naszym gościom przygotowywać się do wyjazdu. Aż do chwili, w której pod Centrum Edukacji  podjechał autobus… Czas było się pożegnać. Nie było to dla nas łatwe. Spędziliśmy wspólnie cudowne chwile, które będziemy rozpamiętywać jeszcze długo. Na szczęście nie żegnamy się na zawsze. Kontynuacja projektu nastąpi we wrześniu 2018 roku, kiedy to my zawitamy po raz drugi w Buxtehude. Sądzę, że miniony tydzień można uznać za bardzo udany. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tej wizyty. Kontynuujemy kontakt z uczniami z Niemiec i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Elżbieta Sobolewska

Koordynator  ds. wymiany w SP nr 5 w Szczecinku