Układ komunikacyjny "Centrum" do liftingu

Miasto z Wizją / 19.07.2017 / Komentarze
Trwa budowlana rewolucja na szczecineckich ulicach

Wygląda na to, że miasto pozazdrościło drogowcom budowy obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S11. Potężna inwestycja trwa na obrzeżach Szczecinka. Informujemy o niej systematycznie w "Raportach z wielkiej budowy".

W tym roku inwestycji na szczecineckich ulicach jest, co niemiara. Właśnie dobiegła końca przebudowa ul. Turystycznej. Do niedawna gruntowa, wyboista droga stałą się ulicą z prawdziwego zdarzenia.

Zakończono już prace (realizowane są jeszcze drobne poprawki) przy budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Jeziornej.

Dywan asfaltowy otrzymała wreszcie wyboista i kamienista droga (droga leśna nr 8) prowadząca na Mysią Wyspę. Teraz na odcinku od ul. Żeglarskiej do zjazdu w kierunku nadjeziornego szczecineckiego "kurortu" jedzie się jak po przysłowiowym stole.

Trwa przebudowa ciągu komunikacyjnego Plac Wolności - ul. Bartoszewskiego. Jakby tego było mało miasto planuje jeszcze w tym roku "ucywilizować" ul. Ogrodową. O budowie ścieżek rowerowych oraz bieżących naprawach nawierzchni ulic i dróg gruntowych już nie wspominamy.

Teraz przyszła kolej na prawdziwą rewolucje w komunikacyjnym, ścisłym centrum miasta. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na przebudowę ulic: Parkowej, Junackiej i Drzymały. Wszystko to w ramach zadania pn.: „Poprawa układu komunikacyjnego w centrum Miasta Szczecinek".

- Wciąż idziemy do przodu, teraz postanowiliśmy się wziąć za jedną z trudniejszych kwestii, czyli poprawę układu komunikacyjnego w samym centrum miasta - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Każdy, kto jeździ samochodem po centrum doskonale zna niedoskonałości tego układu. Przede wszystkim trudności związane z niezwykle wąską ulicą Parkową, na której trudno by się minęły dwa samochody. Postaramy się ulicę poszerzyć. Również ucywilizować jej skrzyżowanie z ul. Ordona. Tam też jest niebezpiecznie, w obie strony. Poprawimy również układ komunikacyjnych w ciągu ulic Drzymały i Junackiej.

- Tam jest takie dosyć wstydliwe miejsce. W samym centrum miasta stoją jakieś budki, szopki, stare rozwalające się garaże. Jednym słowem to niezbyt reprezentacyjna część Szczecinka, mimo, że położona w samym centrum miasta - dodaje burmistrz.

- Po przebudowie ulic w tym rejonie będzie to wyglądało inaczej. Ogłosiliśmy właśnie przetarg na tę inwestycję. W jej ramach, jak wspomniałem, poszerzymy ulicę Parkową. Na jej skrzyżowaniu z ulicą Ordona zbudujemy niewielkie rondo najazdowe. Przebudujemy też ulicę Junacką i Drzymały. To wszystko zostanie połączone z nową uliczką, która jest położona na ternie, na której prywatny właściciel buduje drugą część galerii handlowej. Ona połączy ulicę Junacką z ulicą Parkową. Z kolei przy Hotelu Oskar powstanie kolejna nowa ulica, która połączy ulicę Junacką z ulicą Ordona - wyjaśnia burmistrz.

- To wszystko wydaje się nieco zagmatwane, ale zapewniam tak nie jest. Po zakończeniu inwestycji będzie nam znacznie łatwiej poruszać się po tym centralnym kwartale miasta.

Jak zapisano w dokumentach przetargowych, przedmiotem zamówienia jest wykonanie i oddanie zgodnie z projektem budowlanym obiektu rozbudowy ulic Parkowa - Junacka - Drzymały. Ulice zyskają nową nawierzchnię, oświetlenie, kanalizację deszczową i sanitarną. Roboty powinny ruszyć na początku września.

- Plac budowy przekażemy w sierpniu. We wrześniu roboty powinny ruszyć. Chcemy je sfinalizować do końca listopada tego roku - kończy burmistrz i dodaje:

- Zdaje sobie sprawę, że będą pewne niedogodności dla zmotoryzowanych mieszkańców Szczecinka. Mam jednak nadzieję, że nie tak duże. Były obawy przed budową ronda w ciągu ul. Kościuszki i jak się okazało, przeżyliśmy to bez większych problemów. Po zakończeniu wszelkich robót będzie się nam jeździło po Szczecinku dużo lepiej.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Projekty: Urząd Miasta Szczecinek