Uroczystość w ratuszu. Kontrakt samorządowy podpisany!

• Tv
Miasto z Wizją / 25.04.2016 / Komentarze
Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas: Szczecinek otrzyma z Unii Europejskiej 7,6 mln zł

Dziś (poniedziałek 25.04) burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, starosta Krzysztof Lis oraz burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu szczecineckiego, w obecności Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, podpisali Kontrakt Samorządowy Powiatu Szczecineckiego.

W jego ramach otrzymamy 23 mln zł unijnego dofinansowania. Łączny koszt inwestycji realizowanych przez poszczególne gminy (do Szczecinka trafi 7,6 mln zł na 5 projektów) to około 27 mln zł przy 85-procentowym dofinansowaniu. "Brakujące" fundusze na różne przedsięwzięcia wyłożą ze swoich budżetów miasto i powiat oraz gminy: Szczecinek, Borne Sulinowo, Barwice, Grzmiąca i Biały Bór.

Uroczystość podpisania kontraktu odbyła się w szczecineckim ratuszu. Jej gospodarzem był burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Po wystąpieniu marszałka Geblewicza, szefowie poszczególnych gmin powiedzieli przedstawicielom lokalnych mediów, na jakie przedsięwzięcia zamierzają przeznaczyć pieniądze.

- W ramach kontraktu będziemy realizować projekty za prawie 9 mln zł - powiedział burmistrz Hardie-Douglas. - Dofinansowanie będzie na poziomie aż 85 procent. W poprzednim dofinansowaniu nie mieliśmy takich projektów. To potężne pieniądze, zapewniam skonsumujemy je na pożyteczne inwestycje.

Na co Szczecinek zamierza wydać pieniądze z Kontraktu Samorządowego Powiatu Szczecineckiego?

- Przede wszystkim zamierzamy zmodernizować oświetlenie placów i ulic w mieście w kierunku jego energooszczędności - zaznaczył burmistrz.

- Drugie przedsięwzięcie to uzupełnienie dróg rowerowych prowadzących do zakładów pracy, szkół i miejsca zamieszkania. Na "dziś" ich głównym mankamentem jest to, że nie tworzą spójnej rowerowej całości. Chcemy to zmienić. Biorąc jeszcze pod uwagę, że z zupełnie innego programu zarząd województwa chce budować sieć dróg rowerowych, które dojdą też do Szczecinka, to wszystko wówczas będzie kompatybilne i już dziś rowerzyści mogą się cieszyć.

Jak zaznaczył burmistrz, trzecią - dużą inwestycją realizowaną przez miasto w ramach kontraktu to rozbudowa dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych. Przystanki zostaną wyposażone m.in. we wszystkie multimedia

- Jak państwo wiecie przymierzamy się również do aplikowania o dofinansowanie na wymianę taboru autobusowego - mówił burmistrz. - Mam nadzieję, że otrzymamy pieniądze na nowoczesne autobusy elektryczne. Mamy też w planie realizację dwóch programów tzw. "miękkich". Ale na nie też pójdą spore pieniądze. Pierwszy z nich nosi nazwę: "Równi wiedzy. Podnoszenie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Miasta Szczecinek". To projekt za 2,665 mln zł oraz "Przyjazna szkoła. Zmniejszenie barier w dostępie do dobrej jakości edukacji" - za 233 tys. zł. To bardzo fajne projekty. Bez pomocy unijnej nie bylibyśmy w stanie ich zrealizować.

- Gościć w Szczecinku to zawsze przyjemność - zapewnił marszałek Geblewicz. - Obecnie rozliczamy poprzednią edycję dofinansowania unijnego za lata 207-2013. Pieniądze spożytkowaliśmy bardzo efektywnie. W obecnej perspektywie finansowania na lata 2014-2020 województwo ma do wydania niebagatelną kwotę 1,6 mld zł. Te pieniądze musimy mądrze zainwestować, byśmy po roku 290120, gdy skończy się już unijna pomoc, byli w stanie samodzielnie generować rozwój naszego regionu.

Marszałek Geblewicz ujawnił również, że o pieniądze starało się 8 powiatów. Sześć z nich otrzymało dofinansowanie. Powiat szczecinecki jest zarazem pierwszym regionem w województwie, z którym Urząd Marszałkowski podpisał "kontraktowe" porozumienie.

Po złożeniu stosownych podpisów i opieczętowaniu porozumień, marszałek, starosta, burmistrzowie i wójtowie stanęli do rodzinnego zdjęcia.