Uwaga na czad

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.12.2017 / Komentarze
Zwykle do najtragiczniejszych zdarzeń dochodzi w okresie od grudnia do lutego

Wraz z nastaniem chłodniejszych dni strażacy w całym kraju, również w Szczecinku, mają ogrom pracy. Wszystko za sprawą nieszczelnych instalacji oraz niesprawnych urządzeń grzewczych, które niekiedy mogą powodować ulatnianie się tlenku węgla, potocznie zwanego czadem. Każdego roku przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku apelują do mieszkańców o zachowanie wzmożonej czujności w okresie grzewczym.

- Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem bardzo trującym, bezbarwnym, bezwonnym, lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i szybko rozprzestrzenia w pomieszczeniach. Kiedy dostanie się do naszego organizmu, powoduje uszkodzenie mózgu oraz innych narządów – powiedział podczas jednej z konferencji mł. kpt Piotr Kiczuk.

- Aby zapobiegać zatruciu należy regularnie dbać o urządzenia wentylacyjne, należy uchylać okna w mieszkaniu, dokonywać przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych, użytkować sprawne technicznie urządzenia w których odbywa się proces spalania. Warto również rozmieścić czujniki czadu w domu.

Zwykle do najtragiczniejszych zdarzeń dochodzi w okresie od grudnia do lutego, kiedy podczas mrozów mieszkańcy najczęściej dogrzewają swoje mieszkania, a także uszczelniają okna czy zaklejają kratki wentylacyjne. Aby wezwać straż pożarną, należy wybrać numer 998 lub 112 i zgłoszeniu się dyżurnego należy spokojnie i wyraźnie podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego wykonujemy połączenie. Trzeba również podać informację o adresie występowania zagrożenia oraz opisać, jakiego jest ono rodzaju.

Tekst, foto: Marzena Góra