W przyszłości mieszkania i farmy fotowoltaiczne

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.10.2016 / Komentarze
Miasto sporządzi plan miejscowy "Koszalińska-3"

Na najbliższej (poniedziałek 17.10) sesji Rada Miasta podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Koszalińska-3”.

Plan obejmuje dwa obszary. Pierwszy z nich położony jest w okolicy stacji uzdatniania wody przy drodze na Bugno, drugi zaś ograniczony ulicą Słupską (w ciągu drogi krajowej nr 20), granicą administracyjną miasta, granicą użytku ekologicznego „Szuwary nad jeziorem Wielimie” oraz Wilczym Kanałem.

W uzasadnieniu uchwały zapisano, że celem sporządzenia nowego planu miejscowego jest weryfikacja ustaleń planistycznych pod kątem uwzględnienia możliwości rozwoju - w przypadku obszaru nr 1 - energetyki odnawialnej w formie farm fotowoltaicznych, które nie będą kolidować z dotychczasowym użytkowaniem związanym z funkcjonowaniem miejskiego ujęcia i stacji uzdatniania wody przy ulicy Bugno.

Z kolei w przypadku obszaru nr 2 - zabudowy różnych funkcji, w tym przede wszystkim mieszkaniowej i usługowej oraz zabudowy związanej z energetyką odnawialną w formie farm fotowoltaicznych w rejonie ulicy Rybackiej.

Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały, istotnym zamierzeniem planu jest skorelowanie jego ustaleń z przebiegiem obwodnicy miasta projektowanej w ciągu drogi krajowej S-11 oraz z lokalizacją węzła tej drogi z DK-20 i linią kolejową relacji Szczecinek - Kołobrzeg.

Obecnie obszary położone w granicach nowego planu miejscowego są zagospodarowane i użytkowane następująco:

- obszar nr 1 (przy ulicy Bugno) służy miejskiemu ujęciu wody i stacji uzdatniania wody,

- obszar nr 2 (w rejonie ulicy Rybackiej) obejmuje: teren miejskiej oczyszczalni ścieków oraz jej rezerw użytkowanych obecnie, jako ogrody działkowe, główny punkt zasilania miasta w energię elektryczną, produkcję ogrodniczą, zabudowę mieszkaniową, schronisko dla bezdomnych psów i kotów, a także tereny rolno - przyrodnicze nieobjęte planem miejscowym.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk