W RCEE już pływają ryby!

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 28.07.2016 / Komentarze
Mieszkańcy z bliska mogą przyjrzeć się m.in. wzdrędze, szczupakowi, pstrągowi, sumowi czy węgorzowi. Jeden warunek - wstęp bez wędki

Wraz z końcem czerwca Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej oficjalnie rozpoczęło swoje funkcjonowanie. Wówczas do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych gości oddana została część hotelowa, sala konferencyjna, a także w pełni wyposażone w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne sale edukacyjne. Jednak tym, na co wszyscy z niecierpliwością czekali, były olbrzymie akwaria, które zlokalizowane zostały na najniższej kondygnacji budynku. Kilka tygodni temu rozpoczął się ich montaż. Po zakończeniu prac zbiorniki czekały już tylko na swoich lokatorów. Ci właśnie dotarli i od dwóch dni cieszą oczy zwiedzających.

- Ryby przyjechały do nas przedwczoraj. Jeszcze się aklimatyzują, niektóre mają z tym mniejszy problem, niektóre większy. Ryby zaczynają u nas funkcjonować i tak naprawdę dopiero teraz widzimy ten efekt końcowy, kiedy akwaria już są wypełnione i wszystko w nich jest co powinno być – mówi „Miastu z Wizją” Radosław Wąs, dyrektor CEEiRJ. - Czekamy jeszcze tylko na sielawę, bo jedno akwarium to jezioro sielawowe. Niestety ta sielawa musi jeszcze trochę podrosnąć, żeby można było ją tu wpuścić. To powinno nastąpić we wrześniu.

- Znajdziemy tu typowe ryby, które możemy spotkać w rzekach i jeziorach w naszym kraju m.in. wzdręga, okoń, szczupak, sandacz, pstrąg, sum, jest też węgorz czy karaś. Mamy również w akwariach rozdzielone trzy sztuki raków, które też ten klimat jeziorno-rzeczny robią.

W akwariach przedstawione zostały modele 5 typów jezior: sielawowy, leszczowy, sandaczowy, linowo-szczupakowy oraz typ karasiowy. Instalacje te odzwierciedlają morfologiczny schemat ukształtowania wspomnianych typów jezior. Znajdują się tu również charakterystyczne dla danego ekosystemu wodnego gatunki ryb, roślin i skorupiaków. Dodatkowo powstało tu jedno akwarium „rzeka” o długości ponad 6,5 metra, w którym zamieszkały pstrągi.

- Akwaria są tak zaaranżowane, że można tutaj siedzieć i te ryby oglądać, gdyby ktoś chciał je poobserwować, to można u nas spędzić dużo czasu, żeby się z rybami i tą florą jeziorną zapoznać. Każdy może do nas przyjść w godzinach naszej pracy, czyli od 7.00 do 15.00. Jeżeli będzie taka sytuacja, ze będą nas chciały odwiedzić grupy zorganizowane, to wówczas prosimy jedynie o wcześniejszy kontakt, abyśmy mogli się przygotować. Z kolei osoby indywidualne mogą do nas przyjść bez konieczności wcześniejszego umawiania się. Przy każdym jeziorze jest dołączony opis i można pozyskać samemu spokojnie wiele informacji o tej florze i faunie, która się znajduje w akwarium – dodaje nasz rozmówca.

Warto podkreślić, że przedsięwzięcie warte prawie 230 tys. zł zostało sfinansowane przez firmę Kronospan Szczecinek.

Tekst, foto: Marzena Góra