W szkołach średnich za chwilę może być tłoczno

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.04.2019 / Komentarze
W tym roku o miejsce w placówkach ubiegać się będą dwa roczniki uczniów

Podczas jednej z ostatnich sesji rady Powiatu radny Maciej Kaźmierski dopytywał o obecną sytuację w szkołach ponadpodstawowych oraz o kwestie związane z tegoroczną rekrutacją absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjów do placówek, dla których organem prowadzącym jest starostwo.  Kwestię tę poruszył na prośbę zaniepokojonych rodziców uczniów. Ich niepokój wzbudza przede wszystkim fakt, że o miejsce we wspomnianych szkołach będą już za kilka miesięcy ubiegać się dwa roczniki uczniów.

- W związku z wieloma pytaniami rodziców, które dotyczą rekrutacji dwóch  roczników do szkół ponadpodstawowych oraz po informacji wicekuratora oświaty Bogusława Ogorzałka, który po rozmowie ze starostą przekazał, że szkoły powiatowe przyjmą wszystkich uczniów kończących klasy ósme szkól podstawowych i trzecie gimnazjum i są bazowo przygotowane nasuwają się pytania. Czy wiadomo ile uczniów przejdzie rekrutację z klas VIII i 3G z powiatu szczecineckiego – dopytywał radny Maciej Kaźmierski.

Jego wątpliwości dotyczyły również ilości oddziałów, jakie planuje przyjąć każda ze szkół oraz planowana maksymalna liczebność klas. Radny dopytywał również czy szkoły powiatu są przygotowane na przyjście I klas pod względem lokalowym, a także czy w poszczególnych placówkach konieczne będzie wprowadzenie dwuzmianowości zajęć lekcyjnych. Jego zainteresowanie wzbudziła także kwestia ilości miejsc w przyszkolnych internatach.

Starosta Krzysztof Lis ustosunkował się do wyżej wymienionych zapytań. Jak podaje – w klasach VIII szkół podstawowych obecnie uczy się 702 uczniów, natomiast w III klasach gimnazjum 653.

- W szkołach prowadzonych przez Powiat Szczecinecki w roku szkolnym 2019/2020 planowana jest liczba 28 oddziałów po szkołach podstawowych i 26 oddziałów po gimnazjum. Zgodnie z uchwałą minimalna liczna uczniów w oddziale to 20, a maksymalna 30. Zwiększony nabór do szkół, w ocenie dyrektorów, nie spowoduje dwuzmianowości. Obecnie ostatnia godzina lekcyjna kończy się o godz. 16.00 – odpowiada starosta.

Póki co bez odpowiedzi pozostały pytania o możliwości lokalowe szkół na przyjęcie podwójnego rocznika uczniów oraz ilości dostępnych miejsc w internatach. – Wizytuję kolejno szkoły w celu weryfikacji potrzeb określonych przez dyrektorów szkół na modernizację i remont niektórych pomieszczeń oraz ich wyposażenia na potrzeby naboru – dodał starosta.

Tekst: Marzena Góra

Foto: kitsapsun com