Weekendowy rozkład jazdy

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.11.2018 / Komentarze
Co się będzie działo w mieście w najbliższych dniach?

Ten weekend zdecydowanie upłynie w Szczecinku pod znakiem obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątek, 9 listopada o godz. 11.00 Szkoła Podstawowa nr 6 zaprasza rodziny uczniów oraz społeczność lokalną do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz pięciu pieśni patriotycznych z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie odbędzie się tu wspólny "Bieg dla Niepodległej", czyli zawody dla uczniów i społeczności lokalnej.

O godz. 11.11 Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Szczecinku wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinku serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców miasta do wspólnego zatańczenia „Poloneza dla Niepodległej Polski”.

Również o godz. 11.11 Kronospan zaprasza na wspólne śpiewanie hymnu przez przedszkolaki, uczniów i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Po wspólnym występie dzieci będą śpiewać, a także recytować wiersze patriotyczne. Firma Kronospan przygotowała dla małych artystów spotkanie z damą dworu i z rycerzem. Dzieci dowiedzą się, czym był etos rycerski oraz zobaczą, na czym polega sztuka fechtunku. Będą też miały okazję nauczyć się tańców dworskich. Całość wydarzenia odbędzie się na terenie Kronospan Design Center przy ulicy Pilskiej 2. Początek o godz. 11:00.

O godz. 12.00 Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku (ul. Parkowa 3) z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wystawę pt. „Dziś albo nigdy. Wielka wojna i polskie dążenia niepodległościowe”. Zaprezentowane zostaną na niej materiały archiwalne z zasobu archiwów państwowych, Muzeum Polskiego w Chicago, archiwum rodziny Rogalskich oraz Gołąbków, obrazujące polskie drogi do odzyskania niepodległości. Wstęp wolny.

O godz. 18.00 na kolejne spotkanie zaprasza Klub Na Obcasach. Tym razem w CK Zamek odbędą się warsztaty kosmetyki naturalnej. W programie organizatorzy przewidzieli poruszenie zagadnień z zakresu naturalnej pielęgnacji ciała i twarzy, różnic między kosmetykami z drogerii a naturalnymi, receptur na kosmetyki, które można samodzielnie zrobić, bez wielkiego nakładu finansowego oraz jak samodzielnie wykonać ekskluzywne kosmetyki. Warsztaty poprowadzi Anna Mendonca. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: alicja.owodzin@wp.pl.

Wieczorem warto wybrać się także do Piano Baru. Tu o godz. 21.00 rozpocznie się impreza pod hasłem Club Mix, na którą zaprasza Dj Mike. Wstęp 5 zł.

W sobotę, 10 listopada mnóstwo sportowych emocji czeka także wszystkich miłośników piłki nożnej i zapalonych kibiców. Nasi piłkarze z MKP, którzy zmierzą się na murawie z Iną Goleniów, zapraszają kibiców na Stadion Miejski im. Kazimierza Czesława Lisa. Spotkanie będzie kolejną rozgrywką o mistrzostwo IV ligi. Pierwszy gwizdek o godz. 12.00. Bilety – 6 zł.

Tego dnia szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się po raz pierwszy opera "Marnie" Nica Muhly’ego. Marnie Edgar, piękna złodziejka, wdaje się w romans z Markiem Rutlandem. Mężczyzna wie, kim tak naprawdę jest kobieta i choć sam padł jej ofiarą, postanawia jej pomóc. Bohaterowie pobierają się, jednak happy end nie jest możliwy ze względu na zagmatwaną przeszłość Marnie – szantażowanej, a przy tym autodestrukcyjnej postaci. Początek spektaklu o godz. 18.55. Przedstawienie trwa nieco ponad 3 godziny. Bilety na to wydarzenie w cenie 35 zł dostępne są do nabycia w kasie kina.

Szczecineccy pasjonaci biegania już po raz piąty w wyjątkowy i najbardziej oczywisty dla siebie sposób uczczą Narodowe Święto Niepodległości. W sobotę spotkają się oni o godz. 19.00 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wspólnie zapalą znicze, a następnie wezmą udział w V Nocnym Spotkaniu Biegowym. Jak co roku, na trasie mieszkańcom towarzyszyć będą szczecineccy harcerze oraz Szczecinecka Akademia Ratownicza. Długość trasy ok. 4 km. Spotkanie zakończy się poczęstunkiem w Zamkiem Książąt Pomorskich. Organizatorzy spotkania - Miejski Klub Lekkoatletyczny Szczecinek, parkrun Szczecinek, OSiR i SAPiK.

W niedzielę, 11 listopada wędkarze Koła PZW „Jesiotr” zapraszają kolegów na zawody wędkarskie pod nazwą „Drapieżnik 2018” - polowanie na szczupaki, okonie, sumy i sandacze. Zawodnicy będą łowić z łodzi. Ich bazą będzie stanica wędkarska przy ul. Kilińskiego. Zbiórka do zawodów o godz. 7. Zarząd Koła gwarantuje atrakcyjne nagrody oraz gorący posiłek dla uczestników „Drapieżnika”.

Niezwykle uroczyście obchodzić będziemy w niedzielę 11 listopada 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości patriotyczne rozpoczną się o godz. 11 w Kościele Mariackim. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny, poczty sztandarowe oraz uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp którego zostaną złożone wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Wcześniej w okolicznościowym wystąpieniu głos zabierze burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Organizatorzy uroczystości, jak w poprzednich latach, zaplanowali, że mieszkańcy Szczecinka wspólnie zaśpiewają pieśni patriotyczne. Tym razem będzie to Mazurek Dąbrowskiego - pod hasłem „Niepodległa do hymnu”.

Dopełnieniem obchodów będzie wieczorne wydarzenie. Tego dnia w Kinie Wolność odbędzie się wyjątkowy koncert „100 na 100 Niepodległej”, którego organizatorem jest Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne. Głównym sponsorem tego wydarzenia jest firma Kronospan. W koncercie weźmie udział 100-osobowy chór Szczecinka. Instrumentalnie wspierać go będą muzycy: Katarzyna Stroińska-Sierant (fortepian), Dawid Tokłowicz (saksofon), Jarosław Sierant (skrzypce elektryczne), Piotr Max Wiśniewski (kontrabas) i Sławomir Tokłowicz (perkusja). Wystąpią także dzieci z przedszkola „Słoneczko” oraz „Miś”. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00 w sali kina Wolność. Będzie on także transmitowany  na telebimie ustawionym przed rauszem oraz „na żywo” w internecie.

Tekst: Marzena Góra