Wiesław Adamski - Ku Pamięci

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 09.02.2018 / Komentarze
Tłumy na wystawie dzieł szczecineckiego artysty rzeźbiarza

Dziś (czwartek 8.02) w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż wystawy Wiesław Adamski - In Memoriam.

By podziwiać dzieła znanego na całym świecie szczecineckiego artysty - rzeźbiarza Wiesława Adamskiego, niemal w 1 rocznicę Jego śmierci, do muzeum przybyły tłumy gości. Przywitał ich dyrektor placówki Irek Markanicz.

- Za dwa dni będziemy obchodzili pierwszą rocznicę śmierci Wiesława Adamskiego - mówił m.in. szef muzeum.

- Życie jest krótkie, ale sztuka jest długa. Właśnie na tym polega fenomen sztuki, na tym polega twórczość artysty, że ona przedłuża jego życie. Wszyscy w muzeum byliśmy zdania, by w pierwszą rocznicę śmierci naszego nieodżałowanego Wiesia podziękować mu tu dziś za jego twórczość. A podziękować artyście można także brawami. Te brawa właśnie powodują, że artysta jest szczęśliwy i spełniony.

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt prac naszego artysty. Wiele z nich było nagradzanych na wystawach w Polsce, Europie i na świecie.

Wystawa nie mogłaby mieć miejsca, gdyby nie zaangażowanie nie tylko pracowników naszego muzeum, ale też siostrzenicy Wiesława Adamskiego Pani Agnieszki Thomassen. To dzięki jej zaangażowaniu zgromadzeni dziś w sali wystawowej szczecineckiego muzeum mogli podziwiać prace, tego, któremu zostały poświęcone - Jego prace.

Na wystawie mogliśmy też zobaczyć tablicę pamiątkową, która niebawem zawiśnie na fasadzie budynku, w którym artysta żył i tworzył.

Wiesław Adamski zmarł 10 lutego 2017 roku w wieku 70 lat w Wałczu.

Urodził się 26 lipca 1947 roku w Wierzchowie. Ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Szczecinie, a następnie studia na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Uprawiał małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, rzeźbę portretową, kowalstwo artystyczne.

Wykonał m.in. monumentalny pomnik ziemniaka (o wysokości 3,95 m a ze stelażem – 9 m) w Biesiekierzu koło Koszalina, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, serie medali z okazji 700-lecia Szczecinka, godło państwa – orzeł na pomniku upamiętniającym Zdobywców Wału Pomorskiego, płaskorzeźbę na gmachu Sądu Rejonowego oraz nieistniejący już pomnik „Poległym w obronie władzy ludowej na Pomorzu Środkowym latach 1945 – 1952"

Prace Wiesława Adamskiego były wystawiane m.in. w Helsinkach, Połtawie, Berlinie, Madrycie, Waszyngtonie i Paryżu. Znajdują się w galerii Erazma w Rotterdamie, Galerii Sztuki w Rawennie, w Muzeum Szczecinka w niemieckim miasteczku Eutin, a także w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

W 1969 był członkiem Komisji Nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2012 roku wyróżniony Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk