Wygasili mandat Renaty Rak i… zamienili się miejscami

Miasto z Wizją / 28.02.2019 / Komentarze
Rada Powiatu na obradach

Podczas dzisiejszej (28.02) sesji Rady Powiatu, nastąpiło kilka zmian dotyczących pełnionych dotychczas przez niektórych radnych funkcji.

Swoją rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej Rady Powiatu złożyła Anna Kieling (PiS). Radny Grzegorz Poczobut (PS) również złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu Powiatu Szczecineckiego. W trakcie dzisiejszego posiedzenia nastąpiła swoista zamiana miejsc. Starosta Krzysztof Lis zgłosił bowiem kandydaturę radnego Grzeborza Poczobuta na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz kandydaturę radnej Anny Kieling… na stanowisko członka zarządu Powiatu Szczecineckiego. Niespodzianki nie było – radni PS i PiS większością głosów przegłosowali wspomnianą zamianę miejsc.

Tego dnia Rada Powiatu zdecydowała również o wygaśnięciu mandatu radnej Renaty Rak (KO). Przypomnijmy. Zaledwie kilka tygodni przed ubiegłorocznymi wyborami otrzymała ona propozycję objęcia funkcji wicedyrektora Zespołu Szkół Technicznych, dla którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Szczecinku. Zaraz po wygranych wyborach Starostwo zajęło stanowisko, że radna Renata Rak nie może jednocześnie pełnić funkcji radnej Rady Powiatu i wicedyrektora wspomnianej placówki.

To jednoznacznie sugerowało, że powinna z jednej z pełnionych funkcji zrezygnować. Radna jednak zanim podjęła decyzję, zasięgnęła opinii m.in. prawników i organów decyzyjnych. Tu zdania co do zasadności rezygnacji z którejś z funkcji były podzielone. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „O mandacie radnej Renaty Rak zdecyduje Rada Powiatu”.

Jeszcze zanim radni zagłosowali nad uchwałą wygaszającą mandat Renaty Rak, głos zabrali radni Jerzy Hardie-Douglas oraz Grzegorz Grondys, którzy zauważyli, że przepisy i ich interpretacja nie są jednoznaczne w kwestii możliwości łączenia obu funkcji. Zaapelowali oni jednocześnie do radnych Porozumienia Samorządowego i PiS o niewygaszanie podczas czwartkowej sesji mandatu radnej i pozostawienie tej decyzji do rozstrzygnięcia przez sąd. Radni PS i PiS jednak nie uwzględnili wątpliwości co do zasadności podejmowanej uchwały i przegłosowali ją  10 głosami „za”, przy 6 „przeciw” i jednym głosie wstrzymującym. Tym samym nie dali możliwości radnej Renacie Rak na dochodzenie swoich racji przed sądem.

Była już radna podziękowała Radzie Powiatu za współpracę podczas jej działalności w samorządzie powiatowym. Miejsce Renaty Rak w Radzie Powiatu zajmie Katarzyna Balon.

Tekst: Marzena Góra