Wymiana starych pieców z dopłatami

Miasto z Wizją / 28.10.2016 / Komentarze
Wnioski tylko do końca października

W okresie jesienno-zimowym wielu mieszkańców często rozważa wymianę starych, niezbyt już sprawnych pieców w swoich domach. Teraz ci, którzy w najbliższym czasie podejmą taką decyzję, mogą liczyć na dofinansowanie tej „operacji” w wysokości nawet do 50 proc. poniesionych z tego tytułu kosztów. Dotacja pochodząca z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, ma zostać wypłacona jeszcze w tym roku.

- Wsparcie kierowane jest do osób, które swoje piece na paliwo stałe, czyli np. węgiel czy drewno, wymienią na ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub zdecydują się na przyłączenie do sieci MEC – informuje Bogumiła Rybińska z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecinek. - Chętni (oprócz 50 proc. dotacji) dodatkowo będą mieli możliwość ubiegania się o pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Aby skorzystać z dofinansowania należy się jednak spieszyć, bo pieniądze przeznaczone na ten cel są ograniczone.

- Decyzja o kwocie, która trafi do Szczecinka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska jeszcze nie zapadła. Pewne jest jednak, że o jej podziale zadecyduje kolejność zgłoszeń do programu – mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy urzędu miasta. - Do tej pory w ramach programu „Kawka” w Szczecinku zrealizowane zostały inwestycje za około 6,5 mln zł. Udało się też znacznie ograniczyć emisję tzw. pyłów zawieszonych, a więc tych, które zazwyczaj wydobywają się z kominów podłączonych do pieców węglowych. To z kolei poprawiło jakość powietrza, szczególnie w okresie grzewczym.

Aby ubiegać się o otrzymanie dotacji na wymianę swojego starego pieca, należy wypełnić odpowiedni formularz, który można pobrać m.in. w Biurze Obsługi Interesanta na parterze Urzędu Miasta lub w Referacie Ochrony Środowiska, który mieści się na pierwszym piętrze budynku B. W Referacie Ochrony Środowiska należy również złożyć wypełnione pismo. Termin jego dostarczenia mija 31 października. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji każdy z beneficjentów będzie mógł przystąpić do wymiany pieca. Dotację na ten cel otrzymają oni do końca grudnia br.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk