Wypiliśmy alkoholu za ponad 46 mln zł

Miasto z Wizją / 06.02.2018 / Komentarze
Najwięcej piwa, mniej wódki, najmniej wina

W ubiegłym roku mieszkańcy Szczecinka oraz nasi goście, np. turyści czy wczasowicze wydali na zakup alkoholu ponad 46 mln zł. To mniej więcej tyle samo, co w roku ubiegłym. Ile złotówek poszło na alkohol z tzw. "domowej produkcji" oraz głównie wschodniego przemytu, tego nikt nie wie.

Jaki alkohol smakował nam najbardziej? Niskoprocentowy (do 4,5 proc.), czyli głównie piwo. Na jego zakup w 2017 roku wydaliśmy 21 832 606 zł. To nieco mniej, ni z rok wcześniej.

Najmniej złotówek przeznaczyliśmy na zakup różnych marek win, również szampana. Ten gatunek alkoholu mieści się w przedziale o jego zawartości od 4,5 do 18 proc. Ta niewątpliwa smakowa przyjemność kosztowała nas 4 239 273 zł (rok wcześniej o blisko 300 tys. zł mniej).

Z kolei najmocniejsze alkohole, m.in. wódka i spirytus (pow. 18 proc. zawartości alkoholu) uszczupliły nasze portfele o kwotę prawie 19 mln zł. Łącznie daje to nam kwotę nieco ponad 46 mln zł (w 2016 r. - 45,8 mln zł).

- W 2017 roku, według stanu na koniec grudnia, alkohol był sprzedawany na terenie miasta w 124 punktach handlowych, czyli w 87 sklepach i 37 lokalach gastronomicznych – mówi „Miastu z Wizją” Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: weigtloss.co.uk