XXVII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Miasto z Wizją / 14.01.2019 / Komentarze
Na ulice miasta wyruszyło 50 kwestujących „uzbrojonych” w identyfikatory oraz puszki z logiem WOŚP

W niedzielę, 13 stycznia w całym kraju, jak również poza jego granicami, od rana gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tegorocznej, zorganizowanej już po raz XXVI Iakcji przebiegającej pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych”, udział bierze kilkaset tysięcy wolontariuszy. Na liście miast, które czynnie przyłączyły się do tej szlachetnej inicjatywy, tradycyjnie nie mogło zabraknąć również Szczecinka.

W niedzielny poranek na ulice miasta wyruszyło kilkudziesięciu kwestujących „uzbrojonych” w identyfikatory oraz puszki z logiem WOŚP, którzy za każdy wrzucony datek wręczali mieszkańcom symboliczne naklejki w kształcie serca. Jak przyznają, nikomu nie muszą tłumaczyć, na czym polega cała akcja, a napotkani przechodnie sami chętnie podchodzą, aby wesprzeć tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Dziś na ulicach miasta kwestuje 50 wolontariuszy. Frekwencja wynosi 100 procent. Jest to pierwszy rok, kiedy rano do sztabu stawili się wszyscy wolontariusze, którzy deklarowali swój udział w zbiórce - mówi nam Bogusława Zastawna, szefowa szczecineckiego sztabu WOŚP. - Niektórzy przychodzą nie po to, aby się rozliczyć, ale żeby wymienić puszki na puste, ponieważ te, które otrzymali na odprawie, już zostały zapełnione.

Na tegoroczny finał WOŚP w Szczecinku składa się wiele wydarzeń. O godz. 11 w hali sportowej w SP 6 przy ul. Kopernika odbywały się będą liczne zabawy sportowe dla dzieci. W przerwach trwały także licytacje gadżetów, z których dochód oczywiście przekazany zostanie na WOŚP.

Podobnie, jak w poprzednich latach, tak i tym razem moc atrakcji czekała na mieszkańców na placu Kamińskiego, m.in. wystawa motocykli zorganizowana przez SGM Szczecinek, pokaz Destruction Derby i przejażdżki, na które zaprosił nas SCS Szczecinek oraz Stowarzyszenie 4x4, pokaz i ekspozycja pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej z Gwdy Wielkiej i przejażdżki konne dla dzieci, zorganizowane przez Ranczo PANDEROSSA. Najmłodsi i ci nieco starsi mogli także pod okiem ratowników podszkolić się ze znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy.

Oczywiście moc niespodzianek czekała na wszystkich gości w kinie Wolność. Tu o godz. 12 na scenie rozpoczęły liczne taneczne oraz wokalne atrakcje. Publiczność przez cały dzień może wysłuchać koncertów w wykonaniu m.in. uczniów z College'u Muzycznego, Zespołu Prokop Band, dzieci ze Studia Wokalnego SAPiK JUNIOR, Macieja Klujewskiego, wokalistek ze Studia Wokalnego SAPiK oraz obejrzeć występy taneczne Zespołu Tańca „Calineczki”, KTT „AIDA”, ZTW REBELIA i Strażackich Iskierek z Lotynia. Ok. godz. 18.30 na scenie pojawi się szczecinecki zespół James Button Band, który zaprosi wszystkich na godzinny koncert. Sceniczne występy tradycyjnie przeplatane są licznymi licytacjami. Niecodzienny tort, składający się ze stu czerwonych czekoladowych serc, ufundował i przekazał na licytacje burmistrz Daniel Rak wraz z małżonką.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry w Szczecinku zakończy się ok. godz. 19.30 tradycyjnym wysłaniem światełka do nieba, czyli widowiskowym pokazem fajerwerków.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia: Sławomir Włodarczyk, Marzena Góra