Z rowerem do pociągu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.09.2019 / Komentarze
Przewoźnicy na torach: Zapraszamy, nie ma problemu

Z roku na rok turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma się zatem co dziwić, że miłośników dłuższych wycieczek jednośladem zachęcają przewoźnicy kolejowi.

Przewóz roweru pociągiem może okazać się dużo lepszym pomysłem niż podobny transport samochodem. Dzięki kolei nie musimy wracać z tego samego miejsca, z którego wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową.
Zasady przewozu roweru różnią się w zależności od tego, jaki pociąg wybierzemy. Każdy przewoźnik reguluje to w swoim regulaminie. Również Przewozy Regionalne na Pomorzu Zachodnim.

Właśnie w pociągach PR kursujących ze Szczecinka do: Koszalina, Kołobrzegu, Chojnic, Piły, Czaplinka, Złocieńca czy Szczecina najczęściej spotkamy rowerzystów. Ale uwaga! Regionalne składy nie mają rezerwacji miejsc do siedzenia. Tym samym miejsca na rower też nie zarezerwujemy.

Reasumując: Transport roweru koleją nie stanowi już większego problemu. Jednak do takiej podróży trzeba się przygotować i dokładnie sprawdzić, w którym pociągu bez problemu przewieziemy rower. Najlepiej odwiedzić strony internetowe przewoźników.

Np. Przewozy Regionalne zapewniają, że: "Każdy pasażer może do pociągu zabrać ze sobą jeden rower. Rowery można transportować w wyznaczonych miejscach: na specjalnych stojakach i wieszakach oraz w przedziałach dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. Przedziały z miejscami do przewozu rowerów oznaczone są odpowiednimi piktogramami. Jeśli w danym pociągu nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc, rowery można przewozić w pierwszym lub ostatnim przedsionku. W przypadku braku miejsca, kasa biletowa informuje o tym podróżnego i po wyrażeniu przez niego zgody, wydaje jedynie bilet na przejazd. Podróżny posiadający bilet na przejazd podróżujący z rowerem, bez uiszczenia opłaty za jego przewóz, nie musi zgłaszać się do obsługi pociągu. Osobie takiej podczas kontroli dokumentów przewozu w pociągu wydaje się bilet na przewóz roweru, bez pobierania opłaty za jego wydanie. Podróżny nieposiadający zarówno biletu na przejazd, jak i biletu na przewóz roweru, również nie musi zgłaszać się do obsługi pociągu, ale podczas kontroli dokumentów przewozu wydaje się odpowiednie bilety, pobierając jedną opłatę za wydanie w pociągu biletu na przejazd". 

Z rowerem wsiądziemy także do składów PKP Intercity. U tego przewoźnika rowery można przewozić w wyznaczonych do tego wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. W składach wagonowych TLK i IC, w których wagon jest przystosowany do przewozu rowerów, przewozi się je w miejscach do tego wyznaczonych. W przypadku braku takiego wagonu jednoślady przewozi się w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu.

Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy w danym pociągu zostały wyznaczone miejsca do przewozu rowerów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl

Przewóz roweru jest odpłatny (jeden podróżny plus jeden rower) i odbywa się wyłącznie pod nadzorem podróżnego. Opłata za przewóz roweru jest zryczałtowana i wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk