"Zabytkowa" pomoc od Sejmiku Wojewódzkiego

Miasto z Wizją / 08.05.2020 / Komentarze
Dotacje finansowe trafią do Drawienia i Szczecinka. W sumie 60 tys. zł

Zabytkowe kościoły, cerkwie, pałace, zamki czy średniowieczne mury obronne. To tylko część obiektów, które przejdą prace remontowe lub zabezpieczające dzięki wsparciu Pomorza Zachodniego. Dziś, w środę 29 kwietnia Zarząd Województwa zatwierdził listę 70 projektów. Łączna kwota pomocy to 1,8 mln zł.

- Sytuacja w związku z pandemią koronawirusa jest trudniejsza, niż kilka miesięcy temu, ale utrzymujemy finansowanie prac przy zabytkach na zaplanowanym poziomie. Nie możemy zapominać o sferze, która określa naszą zachodniopomorską tożsamość. Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W tym roku lista zabytków, które przejdą prace liczy 70 pozycji. To więcej niż w zeszłym roku (67). Również łączna kwota wsparcia, 1,8 mln zł jest o 200 tys. zł wyższa niż zeszłoroczna.

Ze wsparcia województwa korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne. Do udziału w konkursie uprawniony był każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Pomoc finansowa trafi też do Szczecinka i powiatu szczecineckiego. Wsparcie uzyskały:

* Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława B. i M. w Gwdzie Wielkiej - kościół filialny pw. Matki Boskiej Różańcowej w Drawieniu, XVII w., konserwacja elewacji wieży kościoła wraz z remontem fundamentów i wymiana poszycia dachowego nawy etap II. Kwota dotacji to 30 tys. zł.

* Robert Maciejewski - na realizację prac restauratorskich polegających na odtworzenie detali architektonicznych na elewacji szczytowej i ganku kamienicy położonej w Szczecinku przy ul. Koszalińskiej 77. Kwota wsparcia to 10 tys. zł.

* Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP w Szczecinku, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 1905-1908, remont wieży kościoła w celu zapobieżenia dalszej destrukcji murów, renowacja trzech tarcz zegara oraz odtworzenie żaluzji okiennych. Kwota wsparcia do 20 tys. zł.

Lista podmiotów otrzymujących dofinansowanie zatwierdzona zostanie przez Sejmik Zachodniopomorski na najbliższej sesji 7 maja br.