Zamiast „budowlanki” mogą powstać budynki mieszkalne

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.10.2017 / Komentarze
Miejscy radni podjęli decyzję o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania terenu

Starostwo Powiatowe stara się o zmianę planu miejscowego dla terenu zajmowanego przez byłą „budowlankę” i wydzieleniu tam działek pod zabudowę mieszkaniową. Powód? Za kilkanaście miesięcy ul. Sikorskiego, Słowiańska i Cieślaka, położone w ciągu dróg krajowych DK11 i DK20, stracą mocno na komunikacyjnym znaczeniu i staną się praktycznie drogami gminnymi. To następstwo wybudowania obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. To z kolei spowoduje znaczne zmniejszenie natężenia ruchu w tym miejscu, co z pewnością wpłynie na wzrost atrakcyjności tej części miasta dla osób poszukujących miejsca do zamieszkania. Tym samym ze sprzedażą powstałych w przyszłości tu działek nie powinno być problemu.

Podczas poniedziałkowej (16.10) sesji radni Rady Miasta podjęli decyzję o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wspomnianego terenu, czego konsekwencją może być właśnie możliwość wydzielenia tam działek pod zabudowę mieszkaniową. Przeciwko tej decyzji byli radni z ugrupowania „Razem dla Szczecinka”, którzy uważają, że miasto nie powinno przychylać się do prośby Starostwa Powiatowego o wprowadzenie zmian do wspomnianego planu, który umożliwiłby sprzedaż tego terenu.

W uzasadnieniu uchwały napisano m.in.: Obszar obejmuje teren zagospodarowany i częściowo zabudowany. W granicach nieruchomości znajdują się budynki zamkniętego w 2015 r. Zespołu Szkół nr 3 zwanego potocznie „Budowlanką”. W celu przywrócenia funkcji użytkowych obiektów, właściciel nieruchomości – Powiat Szczecinecki – 14 września br. złożył wniosek o zmianę ustaleń obowiązującego planu miejscowego, w którym wnosi o dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i zabudowy usługowej oraz określenie nowych zasad i warunków kształtowania zabudowy.

W nowym planie miejscowym na analizowanym obszarze należy przewidzieć rozwiązania sprzyjające powstaniu obiektów o nowej funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej, wpisującej się w istniejącą tkankę urbanistyczną otoczenia obszaru. Ustalenia winny doprecyzować zasady kształtowania ładu przestrzennego, w tym określić sposoby zabudowy i zagospodarowania, które umożliwią zaadaptowanie nieużytkowanych budynków oraz uzupełnienie zabudowy o funkcje korzystne z punktu rozwoju społeczno-gospodarczego miasta.

Rozwiązania planistyczne nowego planu miejscowego będą oparte na obowiązujących przepisach prawa w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony środowiska. W planie zostanie rozstrzygnięty również zakres możliwości uwzględnienia wniosku o zmianę planu miejscowego.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk