Zapłacimy wyższe rachunki za ciepło

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.01.2019 / Komentarze
Przyczyną jest drastyczna podwyżka cen uprawnień do emisji CO2 i wysokie ceny paliw technologicznych

Od 15 stycznia rachunki za ogrzewanie mogą nieco wzrosnąć. Od tego też dnia dla odbiorców korzystających z usług Miejskiej Energetyki Cieplnej zacznie obowiązywać nowa taryfa. Mieszkańcy Szczecinka podczas tegorocznego sezonu za ciepło w swoich domach zapłacą więcej. Co jest tego przyczyną?

- Wzrost cen za ciepła podyktowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które spółka nie ma  praktycznie żadnego wpływu. Przyczyną wzrostu cen ciepła jest przede wszystkim drastyczna podwyżka cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz utrzymujące się wysokie ceny paliw technologicznych – informuje zarząd szczecineckiego MEC-u. - W stosunku, do poziomu przyjętego w dotychczas obowiązującej Taryfie, ceny uprawnień do emisji wzrosły o niemal 300%. Jeszcze w grudniu 2017 r., cena za jedno uprawnienie wynosiła 7 euro, w tym roku natomiast przekroczyła poziom 20 euro. Ponadto, corocznie zmniejszana jest pula nieodpłatnych uprawnień przyznawanych Spółce.

Jak informuje spółka przeciętny wskaźnik wzrostu cen i stawek opłat za ciepło ustalonych w nowej taryfie w porównaniu z taryfą obowiązującą do dnia 14.01.2019 r., liczony globalnie dla całego przedsiębiorstwa wynosi średnio 7,07 %. Wyjątkowo także w tym roku zmiana Taryfy następuje w połowie miesiąca, co wynika z ograniczenia wysokości podwyżek do wartości minimalnych.

- W celu obniżenia kosztów produkcji i przesyłu energii cieplnej, spółka co roku przeprowadza modernizację systemu ciepłowniczego oraz pozyskuje nowych odbiorców ciepła. W latach wcześniejszych powyższe działania pozwalały nawet na obniżenie cen ciepła dla naszych odbiorców. W okresie ostatnich 6 lat spółka nie tylko nie podwyższała cen, ale dwukrotnie je obniżyła. Drastyczna skala w/w podwyżek paliw technologicznych i kosztów zakupu uprawnień w ostatnim okresie, nie pozwoliła spółce skompensować tak wysokich kosztów działaniami modernizacyjnymi i pozyskaniem znacznej liczby nowych odbiorców. Działania spółki w tym zakresie pozwoliły jedynie zmniejszyć wysokość wprowadzanych podwyżek.

Jak się okazuje w zależności od kilku czynników, m.in. grupy taryfowej obiektu oraz proporcji wielkości zamówionej mocy cieplnej do ilości zużywanego ciepła, faktyczny wzrost opłat dla poszczególnych odbiorców może się wahać w granicach 1-2 pp.

Tekst, opracowanie: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk