Złoty Pociąg przyjechał do Szczecinka

Miasto z Wizją / 08.06.2017 / Komentarze
Dziś na dworcu PKP przywitaliśmy najnowsze "dziecko" Zachodniopomorskich Przewozów Regionalnych

Ma Województwo Dolnośląskie swój - nieodkryty jeszcze - "złoty pociąg", ma też i Województwo Zachodniopomorskie. Ale już najprawdziwszy z prawdziwych

Nowiusieńki Impuls z złocistym kolorze przyjechał dziś do Szczecinka z Koszalina. Po półgodzinnym postoju na dworcu PKP odjechał nad morze - do Kołobrzegu.

Wizyta Złotego Pociągu w Szczecinku miała miejsce w ramach tzw. "Złotego Tygodnia" na torach organizowanego przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Złoty Impuls o numerze EN 63A-031 prezentuje się znakomicie. Posiada wszystko to, czego wymagają od kolejarzy coraz wybredniejsi podróżni, a więc m.in. klimatyzację, wifi, możliwość doładowania tabletu, komórki czy laptopa, a nade wszystko pełną wygodę.

Jak powiedziała "Miastu z Wizją" Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy marszałka Olgierda Geblewicza, Złoty Pociąg będzie tylko jeden. Reszta autobusów szynowych zakupionych w ubiegłym toku przez województwo podróżować będzie po szlakach kolejowych w standardowych barwach Pomorza Zachodniego.

Przypomnijmy: We wrześniu 2016 roku województwo podpisało ogromny kontrakt o wartości 250 mln zł na wykonanie i dostarczenie 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, tzw. EZT. W złotych barwach jeździ „Impuls”, który jako pierwszy trafił do naszego regionu.

- Nie planujemy zmiany kolorystyki swoich pojazdów. Będzie tylko jeden Złoty Pociąg. To pomysł promocyjny, by zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak zmienia się Pomorze Zachodnie, także w sferze infrastrukturalnej - mówi nam G. Wiatr.

Po dostarczeniu 17 pociągów - w 2018 zakończy się proces modernizacji całego taboru województwa. Oznacza to, że za rok wszystkie połączenia regionalne będą obsługiwane nowoczesnymi, zmodernizowanymi, bądź nowymi pojazdami. Pomorze Zachodnie będzie pierwszym polskim województwem, któremu to się udało. Ten olbrzymi wysiłek inwestycyjny sięgnie sumy około 770 mln zł, w większości pochodzących z funduszy unijnych.

W ramach ostatniego zamówienia województwo zakupi od firmy Newag łącznie 12 sztuk trzyczłonowych i 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Umowa zakłada opcję zwiększenia zamówienia o dodatkowych 10 sztuk EZT.