Zmarł przyjaciel Szczecinka - Siegfried Raddatz

Miasto z Wizją / 12.11.2015 / Komentarze
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana dr Siegrfieda A. Raddatza.

Był postacią bardzo dobrze znaną mieszkańcom naszego miasta. Urodził się 31 sierpnia 1939 roku w Szczecinku, ale mieszkał wraz z matką i swoim dziadkiem w maleńkiej wsi Glinki (Gliencke), położonej w granicach dawnego powiatu szczecineckiego.

Był wieloletnim Przewodniczącym Heimatkreisausschuss Neustettin, jednym z najbardziej aktywnych szefów Heimatmuseum des Kreises Neustettin in Pommern w Eutin oraz redaktorem naczelnym biuletynu „Mein Neustettiner Land”.

W pamięci mieszkańców Szczecinka pozostanie jednak przede wszystkim gorącym orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania – strażnikiem wielokulturowej pamięci naszej wspólnej Małej Ojczyzny.

Jego konsekwentne działania na rzecz współpracy pomiędzy Szczecinkiem i Eutin zaowocowały szeregiem bardzo cennych polsko-niemieckich inicjatyw społecznych i kulturalnych.

W uznaniu zasług na rzecz polsko-niemieckiego pojednania uhonorowany został w 2010 roku przez Honorowy Komitet Obchodów 700-lecia Szczecinka okolicznościowym Medalem 700-lecia.

Niech spoczywa w spokoju!

Burmistrz Szczecinka

Jerzy Hardie-Douglas

Ceremonia pogrzebowa S. Raddatza odbędzie się 14 listopada w Kolonii. W tym samym czasie o godzinie 11:00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinku odbędzie się nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego. Zaraz po nim osoby przybyłe będą mogły symbolicznie pożegnać S. Raddatza, udając się pod pomnik poświęcony dawnym mieszkańcom Szczecinka.

inf. Tomasz Czuk, Jarosław Pietrzyk, fot. Rajmund Wełnic