Zobacz - włącz wyobraźnię - wypoczywaj bezpiecznie

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.08.2019 / Komentarze
Policja przypomina, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych

Spot filmowy promujący bezpieczne zachowania nad wodą to kolejne przedsięwzięcie zachodniopomorskiej policji mające przemówić do ludzkiej wyobraźni. Wakacje wciąż trwają, a funkcjonariusze przypominają, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych, a każde ryzykowne zachowanie niesie za sobą śmiertelne zagrożenie.

W upalne dni odpoczynek nad wodą jest najczęstszą formą spędzania wolnego czasu. Należy jednak pamiętać o tym, aby przyjemność kąpieli połączona była przede wszystkim z bezpieczeństwem. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, bardzo częstym powodem bywa również alkohol i inne substancje odurzające.

Ostatnie dwa lata pokazały, że powyższe zachowania prowadzą bezpośrednio do tragedii. Na różnego rodzaju akwenach utonęło w całym kraju w ostatnich dwóch latach łącznie 1002 osoby (dane KGP  2017 – 2018 r.). W województwie zachodniopomorskim w 2017 roku utonęło 35 osób, a w 2018 roku 60. Od początku tego roku woda pochłonęła już 23 istnienia ludzkie.

Ratownicy często podkreślają, że przyczyną większości utonięć jest brak racjonalizmu i nieodpowiedzialność. Śmiertelna okazuje się też brawura - często przeceniamy własne umiejętności i po prostu odpływamy za daleko od brzegu. Warto mierzyć siły na zamiary. Pamiętajmy, że jeżeli   kąpieliska są zamykane nie należy wtedy pod żadnym pozorem wchodzić do wody.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk

Wideo: KWP Szczecin/eswinoujscie.pl

Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie przygotowały spot profilaktyczny pt. „Wakacje z wyobraźnią”. Materiał ten powstał dzięki dofinansowaniu rządowego „Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020” i ma uświadomić młodym ludziom wybór właściwego, odpowiedzialnego i bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W ramach współpracy organizatorzy prowadzą wakacyjne festyny edukacyjne, szkolenia dotyczące bezpieczeństwa nad wodą skierowane do dzieci i młodzieży.