Żywe choinki się nie zmarnują

Miasto z Wizją / 04.01.2019 / Komentarze
Świąteczne drzewka użyźnią tereny zielone

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok za nami. Mieszkańcy Szczecinka pozbywają się już świątecznych drzewek. Ze sztucznymi choinkami nie ma problemu, wędrują najczęściej do piwnicy. Z kolei ci, którzy zdecydowali się na zakup choinki w doniczce, drzewko mogą postawić na balkonie lub posadzić na działce.

Żywe choinki po „wykorzystaniu” lądują najczęściej przy pojemnikach na śmieci. W wielu miastach w regionie firmy zajmujące się sprzątaniem odpadów organizują specjalne zbiórki drzewek, jeszcze gdzie indziej odbywa się ich publiczne palenie. A jak wygląda to w Szczecinku?

- Świąteczne drzewka zabierają ekipy uprzątające i dbające o czystość i porządek w miejscach składowania śmieci – mówi „Miastu z Wizją" Tadeusz Chruściel, dyrektor operacyjny Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

- W firmie mamy miejsce, gdzie składujemy choinki, jako materiał zielony. Tak spreparowany po rozdrobnieniu służy nam, jako materiał pielęgnacyjny do nawożenia terenów zielonych w mieście.

Dyr. Chruściel za naszym pośrednictwem apeluje do mieszkańców, by choinki składowali w pobliżu kontenerów na śmieci, a nie próbowali je wcisnąć do pojemników.

- Zazwyczaj się to nie udaje. Luźno pozostawione drzewko łatwiej będzie nam odebrać –argumentuje nasz rozmówca.