997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.06.2020 / Komentarze
Wypadek, nietrzeźwi kierujący i kierowca pod działaniem narkotyku

Jak powiedziała nam oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku asp. Anna Matys, w ubiegłym tygodniu na drogach regionu doszło do jednego wypadku.

- W Białym Borze kierujący pojazdem Citroen po wyjściu z łuku drogi stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w barierę ochronną. Kierowca i pasażerka z obrażeniami ciała trafili do szpitala w Koszalinie.

Policjanci zatrzymali też 6 nietrzeźwych kierujących. Niechlubnym rekordzistą okazał się 59-letni kierujący Seatem mieszkaniec Gminy Szczecinek. Mężczyzna wydmuchał w policyjny alkomat 1,5 promila alkoholu.

- Było też zatrzymanie kierowcy prowadzącego pod działaniem narkotyku - dodaje asp. A. Matys. - Zatrzymania dokonali policjanci posterunku w Bornem Sulinowie. 24-letni mężczyzna jadący Audi usłyszał już zarzuty. Podobnie jak jego pasażerka przy której znaleziono amfetaminę.

Przestępstwo narkotykowe popełnił też 16-letni mieszkaniec Białego Boru. Chłopiec posiadał przy sobie amfetaminę. Za swój czyn odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.

KOMUNIKATY POLICJI

Woda to żywioł – nie zapominaj o tym!

Piękna pogoda, upalne temperatury i czas wolny sprzyjają odpoczynkowi nad wodą. Pamiętajmy o rozwadze i rozsądku. Sezon wakacyjny dopiero przed nami, a woda już zbiera śmiertelne żniwo, dlatego też zachodniopomorscy policjanci nie ustają w nagłaśnianiu problematyki bezpiecznego spędzania czasu nad i w akwenach.

Każdego roku w całej Polsce odnotowujemy utonięcia, do większości z nich dochodzi latem. W 2019 r. w naszym województwie stwierdzono 37 utonięć. Od maja do sierpnia ubiegłego roku- utonęło 25 osób.

W tym roku ( dane do 15 czerwca) utopiło się w zachodniopomorskim 13 osób, w tym 7 tylko w miesiącu maju. Do tegorocznych utonięć doszło na terenie Szczecina, Świnoujścia, Koszalina, powiatu gryfickiego, goleniowskiego, polickiego, drawskiego, łobeskiego i stargardzkiego. Do zdarzeń tych doszło w jeziorach i rzekach. Ostatnie z nich dotyczyły wędkarzy, którzy wpadli do wody podczas połowu ryb oraz osób, które rekreacyjnie wypłynęły na jezioro łodzią lub kajakiem.

Przed nami wakacje, dlatego też nieustannie zachodniopomorscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie nad wodą. W ubiegłym roku, w samym tylko sezonie letnim ( od 19 czerwca do 31 sierpnia) na terenie naszego województwa utonęło 21 osób. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie rodzin i bliskich tych osób.

Pamiętaj!

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.

Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.

Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

Pamiętajmy, że podczas tegorocznego wypoczynku mamy przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

Wraz z rozpoczęciem wakacji rusza także IV już edycja ogólnopolskiej akcji „ Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” promująca szeroko pojętą profilaktykę bezpiecznych zachowań nad wodą.

Zachodniopomorscy policjanci będą prowadzić zarówno indywidualne, jak również grupowe spotkania z dziećmi i młodzieżą w plenerze. Będą promować zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, omawiając kwestię bezpieczeństwa w domu, podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także bezpieczeństwa nad wodą i terenach przywodnych oraz rekreacji w górach. Podczas spotkań mundurowi będą przekazywać materiały informacyjno – edukacyjne uczestnikom prelekcji.

Zachodniopomorska „drogówka” przypomina: warto zgłosić kontrolę autobusu!

W związku ze zbliżającymi się wakacjami policjanci podejmują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Dużą uwagę mundurowi zwracać będą na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci na wypoczynek.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w ciągu letniego wypoczynku jest priorytetem Policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących najmłodszych na taki wypoczynek.

Policjanci uruchomili specjalne punkty, gdzie kontrolowane będą autokary. Mundurowi jednak pojawiać się będą także tam, gdzie ma wyruszać wycieczka. Najlepiej przekazać funkcjonariuszom informację o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem co pozwoli im zaplanować swoje działania.

Kontrole prowadzone przez drogówkę składają się z dwóch podstawowych elementów – sprawdzenia stanu technicznego autokaru i przygotowania kierowcy do jazdy. Ten musi być trzeźwy, wypoczęty i posiadać niezbędne uprawnienia do przewożenia znacznej ilości osób.
Z kolei kontrolując autobus, policjanci sprawdzają stan ogumienia, poziom płynów eksploatacyjnych, funkcjonowanie układu hamulcowego i kierowniczego, a także wyposażenie w apteczki, gaśnice, tabliczki informacyjne oraz specjalne urządzenia rejestrujące czas podróży. Kiedy wszystkie elementy kontroli wypadną pozytywnie, a policjanci nie stwierdzą żadnych nieprawidłowości, wycieczka może ruszać w drogę.

Poniżej przedstawiamy wykaz punktów na terenie całego województwa zachodniopomorskiego wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne pojazdu, informacje o polisie OC.

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/190168,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-wakacje-2020.html

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk