Budują radar w Skotnikach

Miasto z Wizją / 29.05.2018 / Komentarze
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej: Radar m.in. identyfikuje samolot, wysokość jego przelotu oraz prędkość

Przeloty samolotów bojowych polskich Sił Powietrznych, również NATO nad Szczecinkiem to niemal codzienność. Piloci m.in. F-16 czy Su 22 zmierzają nad pas taktyczny 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach by tam bombardować cele naziemne.

Nad Szczecinkiem widzimy nie tylko samoloty wojskowe. Możemy też podziwiać samoloty linii pasażerskich - i to wcale niemało. Stąd też konieczność budowy w okolicy Szczecinka Ośrodka Radiolokacyjnego wyposażonego w tzw. radar wtórny MSSR Mode S.Taka konstrukcja powstaje w Skotnikach

Jak informuje PAŻP, Radar Wtórny MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) jest obecnie standardem w cywilnej kontroli ruchu lotniczego. Działa we współpracy z transponderami umieszczonymi na pokładach samolotów. Radar wysyła impulsy z zapytaniem, na które "odpowiada" transponder wysyłając kod identyfikujący samolot, wysokość statku powietrznego, jego prędkość oraz wiele innych informacji dla celów wykonywania kontroli ruchu lotniczego.

Dane z radarów przekazywane są do systemu operacyjnego Pegasus_21, tworzącego zobrazowanie sytuacji ruchowej w polskiej przestrzeni powietrznej, na którym pracują kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Radar w Skotnikach powinien zostać włączony do systemu kontroli ruchu lotniczego pod koniec br. Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych.