Drogowcy przygotowani do akcji "Zima"

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.12.2017 / Komentarze
GDDKiA: Mamy 115 pługów i 59 solarek, 24,6 tys. ton soli i 200 ton chlorków wapnia i magnezu

W regionie, również w Szczecinku poprószyło śniegiem. Nic, zatem dziwnego, że drogowcy a właściwie ich służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg w stanie przejezdności, pozostają w pełnej gotowości do akcji "Zima". Nie tylko w Szczecinku, ale w całym regionie, głównie na drogach krajowych., m.in. DK11 i DK20 przebiegających przez nasze miasto.  

Szczeciński Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest przygotowany do podjęcia akcji zimowego utrzymania dróg - czytamy w specjalnym komunikacie.

- Kierowcy powinni pamiętać, że akcja zimowa ma na celu łagodzenie skutków zimy, a nie ich całkowite i natychmiastowe usuwanie. Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dotyczy to w szczególności kierowców samochodów ciężarowych, którzy podczas skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych powinni zjeżdżać na parkingi, gdyż kontynuowanie jazdy może grozić całkowitym zablokowaniem drogi.

Z komunikatu GDDKiA dowiadujemy się również, że do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w województwie planowane jest wykorzystanie 297 szt. sprzętu ( w ubiegłym roku - 310 szt.), w tym m.in.: 115 pługów różnych typów i 59 solarek. W najcięższych warunkach pogodowych będzie mogło być wykorzystanych również 26 pługów wirnikowych, 36 ładowarek i 22 równiarki.

Drogowcy są dobrze zaopatrzeni nie tylko w sprzęt. Mają również przygotowane 24,6 tys. ton soli, 1,55 tys. ton materiałów uszorstniających oraz 200 ton chlorków wapnia i magnezu.

W GDDKiA funkcjonują całodobowe Punkty Informacji Drogowej, które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Numer telefonu PID GDDKiA O/Szczecin to 91 43 25 314. Funkcjonuje również ogólnopolski numer telefoniczny PID 19 111. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce "Serwis dla kierowców".

- Korzystamy również z prognoz pogody, dzięki którym możemy podejmować również działania prewencyjne, takie jak ewentualne posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu na określonych odcinkach dróg - komunikują drogowcy.

- Dla potrzeb operacyjnych zainstalowano kamery (obraz z nich jest dostępny na stronie gddkia.gov.pl) oraz stacje meteorologiczne przy drogach.

- Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów! Utrudnianie im pracy poprzez np. nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg. Znane są również zdarzenia, których zarówno sprawcami jak i ofiarami byli kierowcy chcący przejechać między płużącym pojazdami.

W zależności od znaczenia dróg stosowane są standardy zimowego utrzymania, które określają jak powinna być utrzymywana droga. Na drogach krajowych w naszym regionie występują dwa najwyższe standardy:

Standard nr 1 oznacza, że droga ta jest odśnieżana i posypywana na całej długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu ustania opadów śniegu. Na drodze nie może pozostawać warstwa zajeżdżonego śniegu. W tym standardzie jest utrzymywana DK3 na całym przebiegu i autostrada A6.

Z kolei standard nr 2 oznacza, że drogi są odśnieżane i posypywane na całej ich długości i szerokości. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 3-4 godzin od momentu ustania opadów śniegu. W tym standardzie dopuszcza się, w przypadku intensywnych opadów śniegu, pozostawienie na nawierzchni, po zakończeniu pracy sprzętu, warstwy zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu. Większość dróg krajowych w naszym województwie jest utrzymywana w tym standardzie, są to m.in. drogi: DK 11, DK20 i DK25.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk (na podstawie komunikatu GDDKiA)