Idą wybory - jest kasa

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.05.2019 / Komentarze
Będą dodatkowe środki finansowe na szpitale powiatowe

Szpitale mają budżety oparte na przydzielonym im, jak za PRL-u ryczałcie. Wymyślony przez mędrców z PiS system zwany reformą opieki zdrowotnej, polegający m.in. na budżetowaniu szpitali, jest tak mało elastyczny, że z miesiąca na miesiąc pacjent staje się coraz większym obciążeniem dla placówki medycznej - pisał w poniedziałkowym felietonie dla "Miasta z Wizją" lek. med. chirurg onkolog Jerzy Hardie-Douglas.

Więcej:

http://www.miastozwizja.pl/zapasc-opieki-zdrowotnej-w-czasach-pis

O tym, że problem niedofinansowania Szpitala w Szczecinku stanowi poważny problem, pisaliśmy już kilkakrotnie. Na szczęście zbliżają się wybory i rządzący postanowili z tym "fantem" coś zrobić - jeszcze w tym tygodniu do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeżeli posłowie zaakceptują plan, jeszcze w tym roku kasa NFZ zostanie zasilona kwotą 4 mld zł. Zachodniopomorski Oddział NFZ otrzyma 178 mln zł. Część z tych pieniędzy trafi zapewne do Szpitala w Szczecinku, który m.in. z racji niesfinansowanych dotąd nadlimitów boryka się z kilkumilionowym zadłużeniem.

- Taką dobrą informację podczas posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim przekazał dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ Dariusz Ruczyński. W obradach uczestniczył również starosta Krzysztof Lis, który jako Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego reprezentował samorządy powiatowe z terenu naszego województwa - poinformował Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

NFZ planuje m.in. podnieść wycenę świadczeń w leczeniu szpitalnym, w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz w leczeniu psychiatrycznym, podnieść od 1 lipca br. wycenę za  całodobową gotowość w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć, podnieść wycenę w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, przeznaczyć więcej środków na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, hospicja oraz na nowoczesne programy lekowe i chemioterapię.  

- Dzięki wzrostowi wycen kolejnych procedur medycznych, będzie również możliwe finansowanie przez świadczeniodawców wzrostu wynagrodzeń personelu medycznego nieobjętego dotychczas wzrostem wynagrodzeń. Od 1 października br. zostaną ujednolicenie zasady działania wszystkich SOR-ów, a także wprowadzony system triage, czyli jednolite kryteria segregacji pacjentów - dodaje P. Rozmus.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk