Jest decyzja! Samorządowcy "idą" po rzeki

Miasto z Wizją / 25.02.2016 / Komentarze
Łososiowo - trociowy raj w pobliżu Szczecinka

Na początku lutego w artykule: "Związek chce przejąć Parsętę i Wieprzę" http://miastozwizja.pl/zwiazek-miast-i-gmin-chce-przejac-parsete-i-wieprze

pisaliśmy, że Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie postanowił wziąć udział w konkursie mającym na celu wyłonienie nowego gospodarza - użytkownika rybackiego rzek Parsęty i Wieprzy.

Jak nam wówczas powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, takie rozwiązanie zostało zaakceptowane przez władze Związku (Szczecinek jest jego członkiem).

- Spotkałem się z moimi kolegami w Karlinie i jednomyślnie podjęliśmy decyzję o takim rozwiązaniu - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz. - To będzie dla nas trudne przedsięwzięcie, ale postanowiliśmy mu stawić czoła i pokazać, że Związek jest w stanie w sposób modelowy gospodarować na naszych pomorskich rzekach.

Wówczas ZMiGDP dopiero przymierzał się do tego zadania. Dziś już wiemy, że zapadły konkretne decyzje.

- Sprawą zainteresowani są nie tylko szczecineccy wędkarze, ale i samorządowcy - mówi "Miastu z Wizją" Mariusz Getka, gospodarz naszego programu "Wędkarski Szczecinek".

- Zostałem zaproszony ma posiedzenie Związku, również na jego walne zgromadzenie. Właśnie na zgromadzeniu została podjęta finalna decyzja o tym, że Związek weźmie udział w konkursie ofert na użytkowanie obwodu rybackiego rzek Parsęty i Wieprzy.

Jak podkreślił M. Getka, sprawa nie jest łatwa. - Z pewnością będziemy musieli rywalizować z różnymi podmiotami, które "ostrzą sobie zęby" na przejęcie tego atrakcyjnego obwodu wędkarskiego - podkreśla nasz rozmówca.

- Niemniej jednak, my jesteśmy zdeterminowani do tego by te rzeki przejąć. Determinację widać też na twarzach burmistrza Szczecinka, prezydenta Kołobrzegu, burmistrzów Karlina, Białogardu i pozostałych miast i gmin należących do związku. Przyznam, że ja takiej mobilizacji nie widziałem dawno. Wszyscy chcą, żeby ta rzeka była samorządowa, rybna, żeby działała na wędkarzy jak przysłowiowy magnes.

Mariusz Getka powiedział nam również, że przedsięwzięcie nie będzie polegać na czerpaniu zysków z połowów wędkarskich na Parsęcie i Wieprzy.

- Nasi samorządowcy chcą przede wszystkim, by nad te dwie piękne rzeki przyjeżdżali wędkarze i turyści nie tylko z kraju, ale też z całej Europy - zapewnia nasz rozmówca.

- Jestem przekonany, że wypełnienie tego zadania nam się w pełni powiedzie i za kilka lat w pobliżu naszego pięknego miasta będziemy mieli łososiowo - trociowy raj.

Działania Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty mają bezpośredni związek z… działaniami Koszalińskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Wędkarze na początku tego roku stracili obwód rybacki rzek Parsęta i Wieprza. To następstwo niewywiązywania się z realizacji operatu rybackiego na tych rzekach. W maju bądź w czerwcu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie ("wodniacy" gospodarują obecnie na rzekach) ogłosi konkurs mający na celu wyłonienie nowego gospodarza wód.

Tekst i foto (galeria): Sławomir Włodarczyk