Kolejne środki na rehabilitację seniorów

Miasto z Wizją / 29.05.2018 / Komentarze
Miasto przeznaczy dodatkowe 100 tys. złotych na zabiegi rehabilitacyjne

W grudniu minionego roku ruszył szczecinecki program rehabilitacji seniorów, w ramach którego mieszkańcy, którzy ukończyli 65 rok życia, mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów w jednej z dwóch placówek medycznych – w Pomorskim Ośrodku Diagnostyki Medycznej „Podimed” przy ul. Kilińskiego oraz w Zakładzie Rehabilitacji Reha Medica przy ul. Kościuszki.

Program ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród szczecineckich seniorów. Dotychczas z zabiegów rehabilitacyjnych skorzystało już kilkuset seniorów. Jednak potrzeby wciąż są duże, o czym świadczy ilość chętnych do skorzystania z programu. Tych zdecydowanie nie brakuje. Za to powoli wyczerpuje się pula 120 tys. zł, które w tym roku zostały przeznaczone na sfinansowanie zabiegów. Jednak nie oznacza to, że program zostanie zawieszony.

W najbliższym czasie najpewniej zostaną uruchomione dodatkowe środki na ten cel. Najpierw jednak radni muszą dokonać pewnych przesunięć w budżecie. Chodzi o pieniądze przeznaczone początkowo na szczepienia przeciwko HPV, których obecnie nie można zrealizować (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Szczepień przeciwko HPV w tym roku nie będzie”).

- Ponieważ nie ma kto wykonać szczepień, na które w budżecie przeznaczyliśmy 60 tys. zł, to te środki przesuniemy na dalszą realizację programu rehabilitacji seniorów – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Program ten cieszy się bardzo dużym uznaniem mieszkańców. Ale brakuje na niego pieniędzy, ponieważ jest duże zainteresowanie, dlatego te 60 tys. zł przeznaczymy na realizację programu. Do tego dołożymy 40 tys. zł z rezerwy, co łącznie da nam 100 tys. zł na kontynuację programu rehabilitacji seniorów.

O tym, jak wielu seniorów już skorzystało z zabiegów rehabilitacyjnych, świadczą statystyki. W grudniu 2017 liczba pacjentów, która została zakwalifikowana do programu to było 71 osób. Wówczas wykonano 2 064 zabiegi za łączną kwotę 20 640 zł. Z kolei w pierwszym kwartale tego roku zakwalifikowanych zostało 250 osób, którzy łącznie przeszli 6864 zabiegi za kwotę 68 640 zł. Łącznie z programu – od początku jego uruchomienia do końca I kwartału – skorzystało już 321 seniorów, którzy poddali się 8928 zabiegom.

Tekst: Marzena Góra
Foto: fitnistics com