Szczepień przeciwko HPV w tym roku nie będzie

Miasto z Wizją / 24.05.2018 / Komentarze
To pokłosie działań ruchów antyszczepionkowych i nagonki na osoby wykonujące zabiegi

Szczecinek, podobnie jak wiele samorządów w kraju, przez ostatnich 8 lat finansował szczepienia przeciw wirusowi HPV. To, czy młode mieszkanki naszego miasta otrzymają szczepionkę, a tym samym zmniejszą w przyszłości ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, zależało od decyzji podjętej przez ich opiekunów. W tym roku jednak w naszym mieście szczepienia te nie będą realizowane. Powód? Pod wpływem nacisków ruchów antyszczepionkowych żadna z organizacji nie podjęła się tego zadania.

- Jesteśmy zmuszeni zrezygnować z programu dofinansowania szczepień dziewczynek 13-letnich przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy – mówi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – W tym roku mieliśmy zaplanowane w budżecie 60 tys. zł na ten cel. Niestety do konkursu nie zgłosiła się żadna organizacja pozarządowa, która chciałaby to zlecenie wykonać. To wiąże się w dużej mierze z działalnością tzw. antyszczepionkowców, czyli osób, które uważam za skrajnie szkodliwe. Ja mam bardzo radykalne poglądy na ich temat. To ludzie nawiedzeni, zwykle nie mający nic wspólnego z medycyną, którzy opowiadają bzdury i straszą ludzi szczepieniami, co powoduje konkretne zagrożenia dla całych populacji i dla olbrzymiej liczby mieszkańców.

- Widać jednak kropla drąży kamień. Ci ludzie są bardzo aktywni i w związku z tym ilość osób, które zgłaszają się do szczepień jest coraz mniejsza, co powoduje też dosyć duże zamieszanie przy tym szczepieniu. To spowodowało, że onkologia szczecinecka, która dotychczas wykonywała takie szczepienia, wycofała się z realizacji tego zadania. To są ludzie, którzy robili to całkowicie non profit, nieodpłatnie, a nie chcą dalej w tym uczestniczyć ponieważ raczej należałoby się spodziewać przynajmniej słowa „dziękuję”, a tymczasem ich spotyka bardzo dużo nieprzyjemności z tego powodu, że uczestniczą w szczepieniach – dodaje nasz rozmówca.

Czy w kolejnych latach szczepienia przeciwko wirusowi HPV będą kontynuowane i czy któraś  z organizacji – pomimo nacisków przeciwników szczepień – podejmie się tego zadania? Czas pokaże.

Tekst: Marzena Góra
Foto: exmoo com