Łucznicy walczyli „O Pierścień Księżnej Elżbiety i Zofii”

Miasto z Wizją / 11.11.2017 / Komentarze
Na dziedzińcu muzeum rozegrano Turniej Łuczników Tradycyjnych

W sobotę, 11 listopada odwiedzając szczecineckie Muzeum Regionalne mogliśmy cofnąć się o kilkaset lat wstecz. Na muzealnym dziedzińcu bowiem zaroiło się od prawdziwych łuczników, którzy tego dnia w dość niecodzienny, ale charakterystyczny dla siebie sposób uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podobnie jak w minionych latach, tak i tym razem z okazji najważniejszego narodowego święta zaprosili oni mieszkańców na Turniej Łuczników Tradycyjnych, w trakcie którego powalczą oni „O Pierścień Księżnej Elżbiety i Zofii”. Organizatorem tego cyklicznego wydarzenia, które dotychczas odbywało się w pobliskim Turowie, była Komandoria Szczecinecka oraz Koszalińska Kompania Rycerska. Wydarzenie to czynnie wsparli także nasi muzealnicy.

W trakcie turnieju wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili muzeum, mieli okazję przyjrzeć się technikom strzelania z łuku, poznać tajniki tej niełatwej sztuki, a także zamienić kilka słów z zawodnikami. To jednak nie jedyne atrakcje, jakie czekały na wszystkich gości. Mieszkańcy zostali także zaproszeni na projekcję filmu „Oblężenie Malborka 1410” w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego, który dołożył wszelkich starań, aby w jak najlepszy sposób przybliżyć widzom wydarzenia sprzed ponad sześciuset lat.

Jednak tym, co najmocniej przykuło uwagę najmłodszych, był pokaz średniowiecznego uzbrojenia. Goście mieli okazję nie tylko poznać ich specyfikę oraz historię powstawania oraz zmian i udoskonaleń, jakie przechodziły na przestrzeni lat, ale także sprawdzić je „w praktyce” i przy okazji zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Tekst, foto: Marzena Góra