Małgorzata Ostrowska i Feel zaśpiewają na gali "Gryfity Szczecineckiego"

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.09.2018 / Komentarze
O tym, komu kapituła przyzna to zaszczytne miano, dowiemy się 6 października

W 2014 roku po raz pierwszy w Szczecinku odbył się konkurs, mający na celu wyłonienie „Gryfity Szczecineckiego” – osoby, która swoją postawą i działaniami wyróżnia się na tle pozostałych mieszkańców, dbając jednocześnie o dobre imię naszego miasta. Przypomnijmy, że to nagroda przyznawana przez burmistrza miasta dla osób działających na rzecz szeroko rozumianej kultury i promocji Szczecinka.

To prestiżowe wyróżnienie już dwukrotnie wręczone zostało tym, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w dziedzinie sztuki, literatury, upowszechnianiu kultury, muzyki, tańca oraz filmu i teatru. Kandydatów do nagrody podczas każdej z edycji mogą zgłaszać m.in.: instytucje kultury, związki i stowarzyszenia społeczno-kulturalne, szkoły, jednostki organizacyjne oraz mieszkańcy Szczecinka.

Po dwóch edycjach konkursu – jego organizację wstrzymano na blisko dwa lata. Kolejnego „Gryfitę Szczecineckiego” poznamy jednak już w październiku podczas III uroczystej gali.

- Przerwę zrobiliśmy m.in. dlatego, że Szczecinek jest stosunkowo niewielkim miastem. Doszliśmy do wniosku, że nagradzanie wybitnych przedstawicieli naszych różnych dziedzin kultury  jest nadmiernym napinaniem się co roku i powoduje, że mamy dosyć krótką „ławkę” tych, którzy mogą pretendować do tego tytułu – mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Nagroda „Gryfity” to trochę takie miejskie Oscary, które są dedykowane przede wszystkim artystom związanym ze Szczecinkiem i reprezentującym Szczecinek.

- W każdej kategorii zostanie przyznawane są wyróżnienia. Jednocześnie o tym, kto otrzyma tytuł „Gryfity Szczecineckiego” decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta, przedstawiciele SAPiK-u oraz przedstawiciele przeze mnie wydelegowani. Kapituła wybierze osobę, która otrzyma statuetkę główną i niemałą nagrodę pieniężną. Kandydatów zgłaszać mogą właściwie wszyscy – organizacje, stowarzyszenia, jednostki miejskie i sami mieszkańcy. Każdy może zgłosić swojego kandydata w dowolnej dyscyplinie. Zbieranie zgłoszeń potrwa do 27 września i należy je składać w sekretariacie SAPiK-u ,który mieści się w budynku kina.

Tegoroczna gala (odbędzie się 6 października) uświetniona zostanie także występami artystów. Po poznaniu nazwisk osób wyróżnionych oraz osoby, która zyska tytuł „Gryfity Szczecineckiego” na scenie kina zagrają dla nas Małgorzata Ostrowska i zespół Feel.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk/Dzień Dobry TVN