Mieszkańcy piszą, radni interweniują. W tle przejście dla pieszych

Miasto z Wizją / 14.01.2020 / Komentarze
"Zróbcie sami, nie czekajcie na województwo, inaczej znów dojdzie do wypadku, tym razem śmiertelnego"

Przejście dla pieszych na ul. Kołobrzeskiej w pobliżu przystanku autobusowego vis a vis sklepu Intermarche staje się coraz niebezpieczniejsze. Ostatnio znów doszło tam do potrącenia pieszych.

Nic dziwnego, że mieszkańcy osiedla Kołobrzeska (to głównie oni korzystają z przejścia) są mocno zaniepokojeni. Do redakcji napisał nasz Czytelnik:

"Zróbcie sami, nie czekajcie na województwo, inaczej znów dojdzie do wypadku, tym razem śmiertelnego. Chodzi mi o doświetlenie tego feralnego miejsca. To podstawowe działanie, bo kierowcy często nie widza przechodzących przez jezdnię. Sam tego doświadczyłem. Z drugiej strony nie mogę zrozumieć w jaki sposób można wejść pod jadący samochód. Czy ktoś nie ma oczu?".

Budowa oświetlenia przejścia (Szczecinek w niedalekiej przeszłości był prekursorem takich inwestycji) leży w gestii właściciela ulicy Kołobrzeskiej - Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

- Miasto chcąc prowadzić jakąkolwiek inwestycję na tej ulicy musi posiadać zgodę jej właściciela, czyli województwa - tłumaczy w rozmowie z nami radny Rady Miasta Marcin Kaszewski.

- Wiemy o tym, ale nie zamierzamy i nie chcemy czekać. Stąd też nasze działania, które podjęliśmy z kolegami radnymi. Liczę tu mocno na wsparcie naszych działań i pomoc radnego Sejmiku Jakuba Hardie-Douglasa, który z racji sprawowanego mandatu ma bezpośrednie dojście do zarządcy drogi. Nie chcemy czekać na województwo, chcemy sprawę załatwić we własnym zakresie. Niemniej jednak by to uczynić musimy zmieć zgodę właściciela ulicy.

Jak powiedział nam radny M. Kaszewski, przejście powinno zostać doświetlone a obok powstać zatoka dla autobusów Komunikacji Miejskiej.

- Zrobimy wszystko by problem załatwić, i to jak najszybciej.

Radni Rady Miasta, Rady Powiatu Szczecineckiego i Sejmiku Zachodniopomorskiego - Marcin Kaszewski, Maciej Kaźmierski i Jakub Hardie-Douglas, wystosowali list do zarządcy ul. Kołobrzeskiej.

Oto pełna treść:

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, ul. Szczecińska 31, 75-122 Koszalin

Dotyczy: doświetlenia przejścia dla pieszych w Szczecinku w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172

W imieniu mieszkańców Szczecinka zwracamy się z prośbą o doświetlenie przejścia dla pieszych znajdującego się w Szczecinku między Osiedlem Kołobrzeska, a sklepem Intermarche w ciągu drogi wojewódzkiej nr 172. Chcielibyśmy zwrócić uwagę, iż 100 metrów dalej - przy analogicznym przejściu dla pieszych - w ramach tej samej drogi takie oświetlenie funkcjonuje. Z tego też względu mieszkańcy czują się mniej bezpiecznie, zwłaszcza zimową porą, kiedy dość szybko zapada zmierzch. W ciągu kilku tygodni na tym odcinku drogi nr 172 doszło do kilku potrąceń pieszych. Za każdym razem potrzebna była interwencja służb medycznych. Nawet w dniu dzisiejszym doszło do bardzo niebezpiecznego potrącenia, w wyniku którego dziecko zostało przetransportowane do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, a starsza kobieta do Szpitala Powiatowego w Szczecinku. Montaż doświetlenia przejścia dla pieszych na drodze przylegającej do naszych nieruchomości bez wątpienia wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, jak i komfort powrotu po zmierzchu do przyległych domostw. Do pisma załączamy zdjęcia miejsca, o którego doświetlenie prosimy.

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Sprawca ostatniego wypadku 24-letni mężczyzna, który na w/w przejściu potrącił kobietę i dziecko i odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy, został zatrzymany w areszcie. Sąd orzekł karę - miesiąc pozbawienia wolności..