Na ryby z "wodniakami" tylko do końca października

Miasto z Wizją / 27.10.2016 / Komentarze
Na Wielimiu i Wierzchowie łowiło 5 tys. wędkarzy

Do 31 października br. będą wydawane bezpłatne zezwolenia na uprawianie amatorskiego połowu ryb na obwodach rybackich, na których uprawnionym do rybactwa jest Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

- Zezwolenia wydawane były od 1 maja br. Na liście udostępnionych do amatorskiego połowu ryb znalazły się 44 obwody rybackie - mówi "Miastu z Wizją" Anna Małysz-Tyczyńska, rzecznik prasowy poznańskiego RZGW

- W czasie ostatnich pięciu miesięcy Zespół ds. Rybactwa Śródlądowego RZGW wydał blisko 2800 zezwoleń, z czego najczęściej dotyczyły one umożliwienia bezpłatnych połowów na:

* obwodzie rybackim Jeziora Białe na rzece Miała - 702 wydane zezwolenia;

* obwodzie rybackim Jeziora Leśne I na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Gwda - 431 wydanych zezwoleń;

* obwodzie rybackim jeziora Tuczno na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Noteć - 307 wydanych zezwoleń;

* obwodzie rybackim Jeziora Wielkie na rzece Miała - 302 wydane zezwolenia.

Jak powiedziała nam A. Małysz-Tyczyńska, w związku z koniecznością prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, do każdego zezwolenia dołączana jest ankieta, którą wędkarz jest zobowiązany uzupełnić i odesłać na adres mailowy zezwolenia@poznan.rzgw.gov.pl  w terminie 14 dni od upływu terminu ważności zezwolenia.

- W rejestrze należy zamieścić informacje o dacie i miejscu połowu oraz ilości wyłowionych ryb z podziałem na gatunki. Z uwagi na to, iż zezwolenia wydawane będą do 31 października, na wypełnione rejestry RZGW w Poznaniu oczekuje do 14 listopada - podkreśla nasza rozmówczyni.

W ubiegłym roku największym zainteresowaniem wędkarzy cieszył się obwód rybacki jeziora Wielimie na rzece Gwda - 2678 wydanych zezwoleń oraz obwód rybacki jeziora Wierzchowo na rzece Gwda – 2268 wydanych zezwoleń.

- W tym roku zostały zawarte umowy na oddanie w użytkowanie powyższych obwodów. 29 kwietnia została zawarta umowa z Przedsiębiorstwem Rybackim ze Szczecinka na oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego jeziora Wielimie na rzece Gwda, na okres do 01 maja 2046 r., a 6 czerwca została zawarta umowa z Gminą Szczecinek na oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego jeziora Wierzchowo na rzece Gwda do 06 czerwca 2036 r. - kończy A. Małysz-Tyczyńska.