Nowe półpodziemne śmietniki już do dyspozycji mieszkańców

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 26.09.2016 / Komentarze
Szybciej niż planowano

16 nowych półpodziemnych gniazd (łącznie 61 zbiorników) na odpady komunalne jest już do dyspozycji mieszkańców. To szybciej niż planowano zakończyć tegoroczną "śmieciową" inwestycję.

Jak powiedziała "Miastu z Wizją" Katarzyna Wencław z Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta, gniazda zostały odebrane przez ratusz tydzień temu, w poniedziałek 19 września.

- Od następnego dnia, czyli od 20 września są już do dyspozycji mieszkańców - mówi K. Wencław.

Inwestycja realizowana była w formule "zaprojektuj i wybuduj". Jej wykonawca - szczecinecka firma "Wektra" miała czas na sfinalizowanie robót do 30 września. Uporała się z nimi dużo wcześniej.  

Tegoroczna "śmieciowa" budowa kosztowała około 600 tys. zł. Jak nam powiedział wiceburmistrz Daniel Rak, miasto otrzymało dofinansowanie tej inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

- To kwota 248 tys. zł. Resztę pieniędzy wyłożyliśmy z naszego budżetu - mówi D. Rak.

W ramach tegorocznej inwestycji powstało 16 gniazd o pojemności zbiorników od 1,2 m3 do 1,5 m3, 3 m3 i 5 m3 wykonanych ze szczelnego tworzywa PE HD z wkładem workowym.

Nowe śmietniki zostały zlokalizowane przy ul.: Kanałowej/28 Lutego 48-50, Kopernika, Kościuszki, Kosińskiego 19, Polnej 27 a-d, 28 Lutego 9 a-f, Klasztornej 10 a-d, Koszalińskiej 98, Wodociągowej 4 a-d, Mierosławskiego 10, Lwowskiej 17 a-k, Połczyńskiej 2 b-f, Kamiennej 10-12, Zielonej 20 i Mickiewicza.

Półpodziemne gniazda na odpady komunalne Szczecinek buduje już od trzech lat. W tym miejscu warto podkreślić, że jesteśmy prekursorem tego typu inwestycji w województwie zachodniopomorskim i jednymi z pierwszych w kraju.

W 2014 roku nad Trzesieckiem powstało 39 półpodziemnych gniazd na śmieci. Operacja była kontynuowana w 2015 roku. Chętnych na przyjęcie śmieciowych gniazd było aż nadto, ale miasto mogło zbudować nowoczesne śmietniki tylko w 16 lokalizacjach.

Śmieci pod ziemią tak się spodobały mieszkańcom grodu nad Trzesieckiem, że w tym roku spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mocno rywalizowały przy kolejnych lokalizacjach.

Prawdopodobnie będzie tak również w przyszłym roku. Miasto ma zamiar kontynuować budowę nowoczesnych gniazd na odpady komunalne. Szczegóły operacji poznamy niebawem. 

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk