Obserwatorium astronomiczne w wieży ciśnień. Obok planetarium!

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.09.2016 / Komentarze
"Wodny" zabytek będzie jak z bajki

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, miasto zdecydowało się zaadoptować byłą wieżę ciśnień położoną na wzgórzu przy ul. Wodociągowej na nowoczesne obserwatorium astronomiczne i planetarium.

- To nie tylko bardzo ambitny projekt, ale też kosztowny - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Rozmowy z konsorcjum firm (przetarg na wykonanie projektu wygrało "Studium" z Warszawy - dop. red.) były bardzo czasochłonne. Przedstawiono nam kilka projektów, do wszystkich mieliśmy uwagi i trzeba było nanosić poprawki. Wreszcie doszliśmy do konsensusu i kolejny czwarty projekt zaakceptowaliśmy.

Jak powiedział nam D. Rak, wzgórze przy ul. Wodociągowej czeka prawdziwa architektoniczna rewolucja.

- Jeżeli zrealizujemy ten szalenie ambitny projekt, to miejsce Szczecinka będzie wyglądało, zapewniam, jak z bajki - podkreśla nasz rozmówca.

Z udostępnionego nam projektu, który Państwu prezentujemy w galerii, wynika, że była wieża ciśnień po adaptacji powróci niemal do pierwotnego wyglądu, czyli otrzyma kopułę przypominającą "aparycją" zdemontowaną jesienią 2012 roku.

- Jak wspomniałem, ostateczna wersja projektu w pełni spełnia nasze oczekiwania - zapewnia D. Rak. - Na szczycie wieży znajdzie się miejsce na profesjonalne obserwatorium. Z kolei na dole, czyli w sąsiedztwie wieży zostanie wybudowane planetarium wraz z pełnym zapleczem, m.in. sanitarnym. Chcemy, aby ten obiekt był dedykowany nie tylko dla profesjonalistów, czyli astronomów i miłośników astronomii, ale też służył mieszkańcom Szczecinka, także uczniom szkół. Według naszych założeń, planetarium ma funkcjonować, na co dzień.

Jak ujawnił nam nasz rozmówca, jeżeli chodzi o termin sfinalizowania inwestycji, na dziś jeszcze do końca nie wiadomo.

- Trochę ryzykujemy - przyznaje D. Rak. - Dlaczego? Bo zlecamy projekt mając wiedzę, że nie było jeszcze naborów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Ogłoszenie konkursów w ramach stosownych "osi" powinno nastąpić w latach 2017-2018. Zaryzykowaliśmy też, bo wiemy, że ten projekt, czyli adaptacja byłej wieży wodociągowej nie ma lepszego zastosowania niż ten, który właśnie przedstawiamy - obserwatorium astronomiczne i towarzyszące mu planetarium. (…) Jeżeli chodzi o przebudowę zabytku, to podzielimy ją na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. To koszt około dwa, dwa i pół miliona złotych. Druga część to osprzęt, wyposażenie tych obiektów. O tym zdecydujemy, gdy będziemy już znali poziom dofinansowania i koszty, jakie będziemy musieli wyłożyć z budżetu miasta. Wyposażenie takiego obiektu to bardzo duża rozpiętość cenowa.

Jak wcześniej pisaliśmy, w przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również taras widokowy.   

- Chcemy by ta wielce pożyteczna i piękna nauka, jaką jest astronomia, którą przed laty propagował nasz znakomity mieszkaniec Adam Giedrys, na dobre wróciła do Szczecinka. Takiego obiektu astronomicznego na miarę XXI wieku bardzo nam brakuje - mówi D. Rak.

O tym, że ratusz zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej pisaliśmy na początku marca br. w artykule: "Był zbiornik na wodę, będzie obserwatorium. Będziemy podziwiać "Wielką Niedźwiedzicę" ze szczytu zabytku

http://miastozwizja.pl/byl-zbiornik-na-wode-bedzie-obserwatorium

Do wspomnianych na wstępie obiektów i pomieszczeń, które w przyszłości funkcjonować będą w obserwatorium astronomicznym trzeba jeszcze doliczyć, m.in.: pomieszczenie przeznaczone na szkolenia z astronomii, spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba.

Zajęcia w obserwatorium mają się odbywać zarówno w dzień jak i wieczorami oraz obejmować całonocne obserwacje nieba.

Przypomnijmy: Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

Więcej na temat budowy obserwatorium astronomicznego i planetarium w jutrzejszym (czwartek 22 września) w naszym Programie Samorządowym.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto/projekty: Urząd Miasta