Pierwszy w historii Szczecinka Dziecięcy Bieg Niepodległości

• Tv
Miasto z Wizją / 10.11.2017 / Komentarze
Imprezę, w której udział wzięło kilkuset uczniów, swoim patronatem objął burmistrz Jerzy Hardie-Douglas

Od czterech lat miłośnicy biegania w wyjątkowy i najbardziej oczywisty dla siebie sposób upamiętniają odzyskanie przez Polskę Niepodległości, spotykając się na corocznym Nocnym Biegu Niepodległości. Teraz ich śladem poszli również nieco młodsi mieszkańcy. W piątkowy (10 listopada) poranek kilkuset uczniów szczecineckich szkół, „przystrojonych” w biało-czerwone barwy spotkało się na terenie Strefy Aktywnego Wypoczynku, aby wspólnie upamiętnić 99 rocznicę niepodległej Polski. Dzieci wraz z nauczycielami przebiegły symboliczne jedno okrążenie wokół znajdującego się tu akwenu wodnego. Małych biegaczy dopingował również burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który objął swoim patronatem to wydarzenie oraz oficjalnie otworzył pierwszy Dziecięcy Bieg Niepodległości.

- W minionym roku pomagałam przy organizacji Nocnego Biegu Niepodległości. Jego kolejna edycja odbędzie się dziś wieczorem o godz. 19.00. Wówczas też pojawił się pomysł na zorganizowanie takiej imprezy dla najmłodszych. Bo skoro starsi biegają, to dlaczego by nie wziąć z nich przykładu i zachęcić do takiej formy świętowania również i dzieci. Jak widać po dzisiejszej frekwencji, pomysł ten spodobał się zarówno uczniom, jak i pedagogom szczecineckich szkół – mówi nam Ewa Mierzwicka, pomysłodawczyni Dziecięcego Biegu Niepodległości i zarazem nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 6.

- Ewa Mierzwicka zaprosiła do współorganizacji tego wydarzenia również Szkołę Podstawową nr 7. Pomysł ten bardzo nam się spodobał. Wspólnymi siłami opracowaliśmy cały harmonogram dzisiejszej imprezy. Do udziału zaprosiliśmy uczniów wszystkich szczecineckich szkół podstawowych z klas 0-III. Wspólnie zrobimy jedno symboliczne okrążenie, bez ścigania, bez nagród. Nagrodą będzie wspólne zdjęcie i międzyszkolna integracja. Sygnał do startu dzisiejszego biegu da burmistrz, który bez wahania poparł tę inicjatywę. Zawsze brał on udział w biegu wieczornym, także ucieszył się na wiadomość o tym, że w naszym mieście włączamy również najmłodszych do świętowania poprzez sport – dodał współorganizator biegu Jacek Lesiuk.

Pierwsza w historii naszego miasta edycja Dziecięcego Biegu Niepodległości zdecydowanie pokazała, że lekcje historii nie muszą odbywać się jedynie w szkolnych klasach. Mogą one być realizowane również przez wspólne inicjatywy, zabawę i sport. Po wykonaniu symbolicznego okrążenia burmistrz Jerzy Hardie-Douglas pogratulował wszystkim małym biegaczom, a także krótko przypomniał o tym, dlaczego święto to jest tak ważne. Oczywiście nie mogło zabraknąć także wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Okazja do kolejnej grupowej fotografii nadarzy się już za rok, bowiem – jak zapowiadają organizatorzy – inicjatywa ta będzie kontynuowana również w przyszłych latach i najpewniej na stałe wpisze się do kalendarza szczecineckich wydarzeń.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra