Powiat ma projekt budżetu na 2018 rok

Miasto z Wizją / 16.11.2017 / Komentarze
Tym, co najbardziej interesuje mieszkańców naszego powiatu, są oczywiście planowane na przyszły rok inwestycje

Zarząd Powiatu Szczecineckiego przyjął projekt budżetu samorządu powiatowego na 2018 rok. Planowo przyszłoroczne dochody powiatu kształtować się będą na poziomie 118 mln 379 tys. 799,42 zł, z czego 94 798 407,56 zł to dochody bieżące, a pozostałe blisko 23,6 mln zł  to dochody majątkowe.  Z kolei wydatki przewidziane w przyszłorocznym budżecie opiewać mają na niespełna 120,8 mln zł. Tym samym w przyszłym roku powstanie deficyt budżetowy w wysokości blisko 2,4 mln zł, który ma zostać sfinansowany zaciągniętym kredytem i podwyżką.

Pieniądze zostaną wydane na różne zadania związane z codzienną działalnością samorządu. M.in. kwota 3,19 mln zł zostanie przekazana na spłatę odsetek od wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych oraz pokrycie potencjalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń. Z kolei na ochronę zdrowia trafi nieco ponad 2,8 mln zł, a na pomoc społeczną blisko 7,8 mln zł. Powiat partycypować będzie również w działalności rodzin zastępczych – 3,9 mln zł oraz działalności placówek oświatowo - wychowawczych - 2,3 mln zł.

Największy wydatek samorząd powiatowy poniesie na utrzymanie i działalność placówek oświatowych. To kwota (w nią się wlicza również subwencję oświatową - dop. red.) ponad 40 mln zł. Z tego nieco ponad 8,5 mln zł spożytkowana zostanie na planowane wydatki inwestycyjne w szkołach.

- Projekt budżetu Powiatu Szczecineckiego na 2018 rok zabezpiecza wykonywanie zadań własnych powiatu na odpowiednim poziomie. Jednakże ze względu na konieczność spłaty rat kapitałowych w kwocie 4 134 897 zł wynikających z wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek nie wszystkie zgłaszane przez jednostki potrzeby będą mogły być zrealizowane - czytamy m.in. w projekcie.

Jednak tym, co najbardziej interesuje mieszkańców naszego powiatu, są oczywiście planowane na przyszły rok inwestycje. Tych z całą pewnością nie zabraknie. Na infrastrukturę drogową w 2018 r. powiat planuje wydać blisko 13 mln zł, m.in. na przebudowę ulicy Kościuszki i Trzesieckiej (7,6 mln zł), przebudowę ul. Koszalińskiej (1,3 mln zł). Dodajmy, że w przyszłym roku zostanie także zrealizowane zadanie pn. „Rewitalizacja szpaleru drzew przydrożnych w pasie zieleni drogi powiatowej ul. Kościuszki w Szczecinku”, które uszczupli powiatową kasę o 8 tys. zł.

Powiat zamierza też wesprzeć miasto przekazując nieco ponad 930 tys. zł m.in. na rewitalizację jeziora Trzesiecko, działalność Biblioteki Publicznej im. B. Horodyskiego, działania z zakresu sportu oraz kultury i promocji realizowane przez SAPiK.

Będzie też moc mniejszych inwestycji. Powiat doinwestuje także podległe mu placówki oświatowe poprzez m.in. przebudowę i termomodernizację sali gimnastycznej w ZS nr 2 im. Ks. Warcisława IV. Różnego rodzaju prace będą prowadzone również w ZS nr 1 im. KEN, I LO im. Ks. Elżbiety oraz w Zespole Szkół Technicznych.

Ogółem w projekcie budżetu Powiatu Szczecineckiego na zadania inwestycyjne zapisano kwotę ponad 30 mln zł.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk