Remont ul. Staszica za blisko 1,5 mln zł. Pomoże miasto

Miasto z Wizją / 30.07.2016 / Komentarze
Finał robót do 30 listopada br.

Powiat rozstrzygnął przetarg na przebudowę ul. Staszica na Świątkach. Inwestycję zamierzało podjąć trzech wykonawców.

- Wybraliśmy ofertę firmy "Marbruk" z Charzykowy - mówi "Miastu z Wizją" wicestarosta Marek Kotschy. - Wartość zamówienia to 1 489 783 zł. Cieszymy się, że roboty wreszcie ruszą, bo harmonogram mamy bardzo napięty. Do tego pozyskaliśmy oszczędności. Nadwyżkę będziemy chcieli przeznaczyć na zadanie inwestycyjne przebudowy drogi powiatowej do Dalęcina. Jednak wcześniej na takie działanie musimy dostać zgodę Ministerstwa Infrastruktury.

O przetargu głównej arterii Świątek pisaliśmy w artykule:

Przypomnijmy: To, że w ogóle powiat otrzymał dofinansowanie do tej bardzo potrzebnej inwestycji umożliwiły oszczędności uzyskane przez zachodniopomorskie samorządy w przetargach prowadzonych w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Remont ul. Staszica niósł prawdziwą huśtawkę nastrojów. Na początku tego roku było prawie pewne, że ulica na Świątkach otrzyma dofinansowanie w ramach zasadniczego rozdania programu. Niestety, nikt wyżej notowany na liście nie zrezygnował ze swojej inwestycji i Staszica wylądowała na liście rezerwowej. Na szczęście, na pierwszym miejscu.

Zadanie inwestycyjne nosi nazwę: "Przebudowa drogi powiatowej nr 1297Z ul. Staszica w Szczecinku - II etap". Ulica będzie remontowana od skrzyżowania z drogą krajową nr 20 do ul. Wilczkowskiej - na odcinku 660 metrów (remont odcinka ul. Staszica od ul. Wilczkowskiej do pętli autobusowej został sfinalizowany pod koniec listopada 2015 roku).

Obniżony zostanie podjazd do Świątek - o 1,5 metra. Po przebudowie ulica w tym miejscu będzie miała około 6 metrów szerokości. Zbudowany zostanie też mur oporowy, by w należyty sposób zabezpieczyć strome skarpy, które powstaną po operacji "wybrania" terenu.

Roboty powinny ruszyć w sierpniu. Powiat założył, że sfinalizuje inwestycję do 30 listopada br. Warto dodać, że inwestycję wsparło Miasto Szczecinek przekazując ze swojego tegorocznego budżetu kwotę 200 tys. zł.

Do remontu ul. Staszica, szczególnie w pobliżu skrzyżowania z drogą krajową nr 20, a co za tym idzie zniwelowania dość ostrego podjazdu w kierunku Świątek, powiat przymierzał się od dobrych kilku lat. Wydawało się, że projekt uda się zrealizować w minionym roku, w ramach ostatniego rozdania popularnych "schetynówek", czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2015. Niestety, inwestycja nie otrzymała wsparcia finansowego i powiat zmuszony był podzielić przebudowę ul. Staszica na dwa etapy oraz szukać pomocy finansowej z innych programów.