Sporu o dworzec kolejowy ciąg dalszy

Miasto z Wizją / 20.02.2017 / Komentarze
Burmistrz: Jestem zdziwiony wypowiedziami rzecznika PKP

W ostatnim okresie kilkakrotnie pisaliśmy o staraniach miasta mających na celu nieodpłatnie przejęcie od PKP dworca kolejowego. Powodem działania burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa jest katastrofalny przede wszystkim katastrofalny stan techniczny naszej zabytkowej budowli przy torach, również dość odległa w latach  (2022-2023 - dop. red.) zapowiadany przez kolejarzy remont zabytku.

Gdy sprawa wydawała się pozytywnie rozstrzygnięta, szefostwo PKP nie dało zgody na takie działanie.

W ostatnich dniach Telewizja Polska Program 3 zrealizowała materiał o szczecineckim dworcu. Wywiadu dla redaktora TVP3 udzielił burmistrz. Wypowiedział się też główny specjalista Wydziału Prasowego PKP S.A. Maciej Bułtowicz.

Wypowiedź kolejowego rzecznika mocno zdziwiła burmistrza. Nie ma się, co dziwić, bo albo pan rzecznik nie czytał pisma sygnowanego przez zastępcę Dyrektora Oddziału ds. Obrotu Nieruchomościami Grażynę Nidzińską i jest niedoinformowany o działaniach swoich przełożonych albo wokół szczecineckiego dworca toczy się jakaś mało zrozumiała gra polityczna. Według nas, jedno i drugie, a szczególnie drugie.

- Ze zdziwieniem zapoznałem się z wyjaśnieniami PKP odnośnie możliwości przekazania miastu dworca w Szczecinku - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.
- Z ust głównego specjalisty z Wydziału Prasowego PKP M. Bułtowicza  padło stwierdzenie (podaję za TVP 3), iż prowadzone są rozmowy z władzami lokalnymi dot. ewentualnego przekazania obiektu, a ostateczna decyzja dot. losów tego dworca nie została jeszcze podjęta. Ponieważ w programach samorządowych, również na portalu "Miasto z Wizją" poinformowałem o naszych staraniach o przejęcie dworca i o negatywnym stanowisku PKP, aby nie być gołosłownym przekazuję redakcji "Miasta z Wizją" korespondencję ze Spółką i pismo PKP z jednoznaczną odmową przekazania miastu nieruchomości.

W piśmie PKP do burmistrza czytamy m.in.:

(…) obecnie nieodpłatne przekazanie nieruchomości nie jest możliwe, z uwagi na fakt, że budynek został objęty Programem Inwestycji Dworcowych PKP na lata 2016-2023, który przewiduje remont przedmiotowego obiektu.

(…) jednocześnie nadmieniam, że w toku realizacji inwestycji będą odbywały się konsultacje społeczne dotyczące m.in. potrzeb i oczekiwań samorządów. Ponadto zachęcam Państwa do współpracy w zakresie zagospodarowania bezpośredniego otoczenia dworca.

Istnieje możliwość, że po zakończeniu inwestycji PKP przedstawi Gminie ofertę w postaci długoterminowej umowy dzierżawy pomieszczeń w budynku dworca kompleksowo zmodernizowanego z uwzględnieniem Państwa oczekiwań i potrzeb na warunkach preferencyjnych. (patrz skan nr 3).
Sprawę pozostawiamy bez komentarza i czekamy, co przyniesie przyszłość. Miejmy nadzieję, niedaleka i dla miasta pozytywna.

Szerzej o powyższej sprawie pisaliśmy w artykułach:

Skany pism: Urząd Miasta w Szczecinku