Strażnicy i dzieci zadbali o bezpieczeństwo przechodniów

Miasto z Wizją / 09.10.2018 / Komentarze
Na ulice Szczecinka trafiło kilkaset odblasków. Przechodniom wręczali je uczniowie SP 4 i funkcjonariusze SM

Ciepłe, letnie dni mamy już zdecydowanie za sobą. W zamian coraz częściej jest ponuro, temperatury są coraz niższe, za oknami szybciej zapada zmrok. Również częstsze opady deszczu dają nam się we znaki. Przy takiej pogodzie powinniśmy jednak zadbać nie tylko o cieplejszą kurtkę i parasol, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo.  To właśnie w okresie jesiennym – ze względu na panującą szarówkę oraz częściej wybieraną przez nas ciemniejszą odzież – dochodzi o wielu wypadków samochodowych z udziałem pieszych. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zastanowili się, czy na co dzień robimy wszystko, aby być widocznym na drodze, a tym samym dać szansę kierowcom na to, aby w porę nas zauważyli.

O tym, dlaczego warto nosić odblaski kolejny raz przypomnieli mieszkańcom funkcjonariusze szczecineckiej Straży Miejskiej. Do pomocy zaprosili oni także uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, którzy niezwykle chętnie włączyli się do tej inicjatywy. W poniedziałek, 8 października „uzbrojeni” w odblaski wyszli na spotkanie przechodniom spacerującym miejskim deptakiem aby wręczyć im odbijające światło opaski i przypomnieć, dlaczego ich noszenie jest tak ważne dla naszego zdrowia i życia. Odwiedzili także burmistrza oraz pracowników Urzędu Miasta, wręczając im odblaskowe „upominki”.

- Przy każdej okazji staramy się przypominać zwłaszcza dzieciom o tym, jak ważne są odblaski. Wyjaśniamy, dlaczego należy je nosić i w jaki sposób mogą nam one uratować życie. Poprzez naszą dzisiejszą akcję chcieliśmy o tym przypomnieć także młodzieży i nieco starszym mieszkańcom – mówi nam spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze Straży Miejskiej w Szczecinku. - Chcemy pokazać, że odblaski powinny towarzyszyć nam wszędzie, niezależnie od miejsca, w jakim przebywamy oraz panującej pory roku.  Jednak jesienią oraz zimą jest to wyjątkowo ważne, ponieważ padający deszcz czy panująca na drogach ciemność znacznie utrudnia kierowcom widoczność, co pieszy może przypłacić własnym życiem.

- Każdego dnia na drogach dochodzi do wypadków, których przyczyną bywa m.in. właśnie niedostateczna widoczność poruszających się drogą. Czasami mamy złudne myślenie, że kierowca pojazdu nas widzi, bo ma włączone światła. To jest bardzo mylne. Kierujący poruszający się po zmroku widzi pieszego czy rowerzystę bez odblasku dopiero z odległości 20-30 metrów i często nie ma szans na reakcję. Osoba używająca elementów odblaskowych jest widoczna aż z odległości 150, a nawet 300 m. Warto również wiedzieć, że im niżej założymy odblaski, tym szybciej padną na nie światła reflektorów pojazdu - dodaje.

To jednak nie jedyne wydarzenie organizowane przez funkcjonariuszy w ramach inicjatywy „Z odblaskiem bezpieczniej”. Właściwie przez cały rok spotykają się oni z najmłodszymi mieszkańcami – podopiecznymi przedszkoli oraz z uczniami szkół podstawowych, aby zwrócić ich uwagę na tę istotną kwestię, jaką jest posiadanie przy sobie elementów odblaskowych.

Akcja Straży Miejskiej wzbudziła spore zainteresowanie wśród  mieszkańców, którzy sami podchodzili do funkcjonariuszy prosząc o odblaski – zarówno najmłodsi przechodnie, jak i osoby starsze oraz rowerzyści. Dzięki tym działaniom na ulice Szczecinka kolejny raz trafiło kilkaset odblasków, które już po chwili były chętnie przez mieszkańców mocowane przy kurtkach, torebkach czy jednośladach.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Paulina Peciak-Nazarewska