Szczecinek przedsiębiorczy i wśród najlepszych w Polsce

Miasto z Wizją / 26.07.2017 / Komentarze
Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju

Ranking zrównoważonego rozwoju opracowany przez naukowców Politechniki Warszawskiej dotyczy przedsiębiorczości w polskich gminach. Jego twórcy obliczali dane biorąc pod uwagę ilość firm przypadającą na 1 tysiąc mieszkańców. Ranking opublikował Portal Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Bardzo dobrze w tym ciekawym zestawieniu zaprezentował się Szczecinek. Zajęliśmy 138 miejsce w kraju na 2478 sklasyfikowanych gmin. Jeszcze wyżej jesteśmy w zestawieniu "gminy miejskie" - na 70 miejscu. Szczecinkowi wyliczono, że na tysiąc mieszkańców przypada u nas 129,10 podmiotów gospodarczych.

Według prof. Eugeniusza Sobczaka, twórcy rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju i autora opracowania pt. „Rozwój społeczno-gospodarczy a potencjał naukowo-badawczy i edukacyjny”, wskaźnik przedsiębiorczości jest ważną zmienną opisującą rozwój gospodarczy gmin. Daje też obraz, na ile samorządy wpierają działalność gospodarczą.
Warto zaznaczyć, że określając liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, twórcy rankingu przyznawali gminom po jednym punkcie za każdy podmiot.