Uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka"

• Tv
Miasto z Wizją / 31.08.2016 / Komentarze
Ostatnie pożegnanie bohaterskich żołnierzy z udziałem mieszkańców Szczecinka

W weekend w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny, ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza, ps. "Zagończyk", bohaterskich żołnierzy antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 roku. Oboje (żołnierze 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej) zostali pośmiertnie awansowani i odznaczeni. Spoczęli na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza w Bazylice Mariackiej z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i najwyższych władz państwowych.

Na początku mszy świętej odczytano decyzję o pośmiertnych awansach oficerskich. "Zagończyk" został awansowany do stopnia podpułkownika Wojska Polskiego i odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Z kolei sanitariusza "Inka" otrzymała nominację na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

Szczątki zamordowanych żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK odkryli w 2014 roku pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

W uroczystościach brało liczne grono mieszańców Szczecinka i delegacji szczecineckich instytucji, m.in. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i działającego przy nim Stowarzyszenia Rodzin Leśnych RP "Rodziny Leśnika 1934" oraz Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy, gdzie na początku maja br. posadzono drzewo pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci bohaterskiej sanitariuszki.

O tym wydarzeniu pisaliśmy w artykule:

W uroczystościach patriotycznych i pogrzebowych w Gdańsku wzięli też udział pedagodzy i młodzież Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnem. Placówka nosi imię Danuty Siedzikówny ps. "Inka".

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej dla Redakcji "Miasta z Wizją" przez Andrzeja Remusa.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto/video/montaż: Andrzej Remus